Reconfigurable miniaturized microstrip antenna based metamaterials for portable wireless biomedical applications
  1. Tez No: 746966
  2. Yazar: AREEG AL - SHAIKHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tezde, meta malzemeye (MTM) dayalı bir mikroşerit anten tasarımı ve biyomedikal uygulamanın elektromanyetik bant (EBG) dizilerinin aralığı. Yama yapılandırılmış Anten kazanç ürününün bant genişliğini artırmak için 5 × 3 MTM dizisinden. bireysel birim hücre, bir T-rezonatörlü bir bölünmüş halka (SRR) olarak yapılandırıldı. Yer düzlemi bir Yüzey dalgalarının alt tabaka sınırından sapmasını bastırmak için EBG. Bu anten yazdırılır (10.2) geçirgenliği ve 1 mm kalınlığında Roger substrat üzerinde. Bulunan bu, Önerilen anten, (2.45) GHz ve (3.5) GHz civarında frekans rezonansını sağlar. Wi-Fi ve 5G ağları için çok uygun olan 4.6GHz ila 5.6GHz arasında başka bir bant. Bununla birlikte, anten kazancının (3.5) dBi'den (6) dBi'ye kadar değiştiği bulunmuştur. bu anten boyutu kılavuzlu dalga boyunun λ/5'i kadar küçültülür. Önerilen anten performans, yeniden yapılandırma işlemi için iki PIN diyotu ile kontrol edilir. anten
Özet (Çeviri)
In the thesis, that design of a microstrip of antenna that based on metamaterial (MTM) and the gap of electromagnetic band (EBG) arrays of biomedical application. The patch is structured from 5×3 MTM array, to enhance the bandwidth of antenna gain product. The individual unit cell was structured as a split ring (SRR) with a T-resonator. The ground plane is split with an EBG for suppress the surface waves deviation from the substrate border. That antenna is printed on Roger substrate with the permittivity of (10.2) and 1mm of thickness. That is found, the suggested antenna supplies the frequency resonance around (2.45) GHz and (3.5) GHz with another band between 4.6GHz to 5.6GHz which are very suitable for Wi-Fi and 5G networks. Nevertheless, the gain of antenna is found to vary from (3.5) dBi to less than (6) dBi. The antenna size is reduced enough to λ/5 of the guided wavelength. The proposed antenna performance is controlled with two PIN diodes for reconfiguration process. The antenna