Talks without commitment: The impact of rebel group organizational capabilities on the prospects of negotiated settlements
Taahhütsüz müzakereler: İsyancı grupların örgütsel yeteneklerinin müzakerelerin antlaşma ile sonuçlanması üzerindeki etkisi
- Tez No: 746970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir barış sürecinde birden fazla aşama vardır ve bu süreçleri etkileyen belirli parametreler nedeniyle bu süreçlerin sonuçları farklılık gösterebilir. Barışçıl çözüme ulaşmak birçok faktöre bağlı olduğundan bu zamana kadar barış süreçlerini inceleyen çalışmalar müzakere edilen antlaşmalarda başarısızlığa yol açan çeşitli faktörleri incelediler. Bu tezde, isyancı grupların örgütsel yeteneklerinin çatışmanın barışçıl çözümü üzerindeki etkisini müzakere başarısızlıklarının olasılıkları üzerinden araştırarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçladım. Örgütsel yetenekleri, tabanlarla olumlu ilişkiler, liderlikte yüksek merkezileşme, bölgesel kontrol ve doğal kaynaklardan elde edilen finansman olarak kavramsallaştırdım ve bu yeteneklerin müzakere başarısızlıklarıyla olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu varsaydım. Bu yeteneklerin etkisini test etmek için, mevcut verileri kullanarak 1990-2005 dönemi için 63 farklı ülkede 180 isyancı grubun toplam 859 gözlemini içeren bir veri seti oluşturdum. Hipotezlerimi Cox regresyon modelleri ve lojistik regresyon modelleri ile test ettim. Her iki analizden elde ettiğim bulgular, taban ilişkileri, örgütsel yapı ve doğal kaynak finansmanı açısından karışık sonuçlar ortaya koysa da, toprak kontrolüne sahip isyancı örgütlerin, bir görüşme başlatıldıktan sonra müzakere başarısızlıklarına karışma olasılığının daha yüksek olduğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
There are multiple bargaining stages in a peace process and their outcomes can vary due to certain parameters affecting these processes. Studies examining peace processes highlighted various factors leading to failures in negotiated settlements as a peaceful resolution is conditional on many factors. In this thesis, I aimed to contribute to the existing literature by investigating the rebel organizational capabilities' impact on the peaceful resolution of conflict by investigating prospects of negotiation failures. I conceptualized organizational capabilities as positive relations with constituencies, high centralization in leadership, territorial control, and natural resource funding and hypothesized that these capabilities are positively related to negotiation failures. To test these capabilities' impact, I constructed a dataset by using available data which contains a total of 859 observations of 180 rebel groups in 63 different countries from the period 1990 to 2005. I used my dataset to run Cox proportional hazard regression models and logistic regression models. My findings from both analyses revealed mixed results in terms of constituency relations, organizational structure, and natural resource funding but confirmed that rebel organizations with territorial control are more likely to be involved in negotiation failures after a talk is initiated.