The experiences of children with learning disabilities during the COVID-19 pandemic
Öğrenme güçlüğü olan çocukların COVID-19 pandemisine dair deneyimleri
- Tez No: 746971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Başta özel ihtiyaçları olanlar olmak üzere tüm çocuklar COVID-19 pandemisinden olumsuz etkilenmiştir. Bu nitel çalışma, COVID-19 Pandemisi sırasında öğrenme güçlüğü (LD) olan çocukların deneyimlerini araştırdı. Türkiye'den 7-10 (Ort= 8.56, SS= 1.12) yaşları arasında 23 çocuktan oluşan bir ölçüt örneklem ile görüşme yapılmıştır. Toplanan verilerin analizinde tematik analiz kullanılmıştır. Altı tema ve on üç alt tema oluşturulmuştur: 1) pandemi öncesi faaliyetler, 2) pandemi sırasındaki faaliyetler, 3) algılanan değişiklikler, 4) eğitim süreci, 5) pandemi sırasındaki duygular, 6) pandemi sırasında destek. Genel olarak, bu çalışmadan elde edilen bulgular, COVID-19 pandemisi sırasında öğrenme güçlüğü olan çocukların deneyimlerine ilişkin içgörüler sağlamıştır. Temalar ve alt temalar Ekolojik Sistemler Teorisi çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All children, particularly those with special needs, have been adversely affected by the COVID-19 pandemic. This qualitative study explored the experiences of children with learning disabilities (LD) during the COVID-19 Pandemic. A criterion sample of twenty-three children ranging in ages from 7 to 10 (M= 8.56, SD= 1.12) from Turkey was interviewed. Thematic analysis was used to analyze the collected data. Six themes and thirteen subthemes were generated: 1) pre-pandemic activities, 2) activities during the pandemic, 3) perceived changes, 4) educational process, 5) feelings during the pandemic, and 6) support during the pandemic. Overall, findings from the present study provided insights into the experiences of children with LD during the COVID-19 pandemic. Themes and subthemes are discussed in the framework of Ecological Systems Theory.