Bazı yerel karpuz genotiplerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of some local watermelon genotypes
- Tez No: 721054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada bazı yerel karpuz genotiplerinin ve melezlerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada incelenen morfolojik özellikler ebeveynlerde ve melezlerde varyasyonun açıklanmasında etkili olmuşlardır. Bu özellikler arasında en etkili olanlar yaprak ve meyve özellikleri olurken, tohum ve kotiledon özellikleri bunlara göre daha geride kalmıştır. Çalışmada kullanılan 13 SSR belirtecinden polimorfik yapı gösteren 10 belirteç arasında üçer allel ile en fazla allel sayısı BVWS02441 ve MCPI_16 belirteçlerinde tespit edilmiştir. En yüksek etkili allel sayısı yine BVWS02441 belirtecinde (2,6) en düşük etkili allel sayısı ise BVWS00681 belirtecinde (1,09) gözlenmiştir. Gözlenen heterozigotluk 0 (BVWS00711, BVWS00681) ile 0,6957 (CYSTSIN, MCPI_11) değerleri arasında, beklenen heterozigotluk ise 0,085 (BVWS00681) ile 0,6251 (BVWS02441) değerleri arasında değişmiştir. Kendileme katsayısı ve toplam genetik varyansın en yüksek (1 ve 1) tespit edildiği belirteçler BVWS00711 ve BVWS00681 olurken en düşük (-0,5333 ve 0,2333) olarak tespit edildiği belirteç CYSTSIN olmuştur. Belirteçler arasında PIC değeri 0,9120 (BVWS02441) ve 0,7963 (BVWS00681) arasında değişmiştir. Shannon bilgi indeksi değeri ise 1,0071 (BVWS02441) ve 0,1788 (BVWS00681) değerleri arasında değişmiştir. Çalışma sonucunda incelenen yerel genotiplerin ve melezlerinin bazı morfolojik ve moleküler özellikleri belirlenmiş, ileride yapılabilecek araştırma ve ıslah çalışmaları için temel bir genetik materyal koleksiyonu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study morphological and molecular characterizations of some local watermelon genotypes and their hybrids were carried out. The morphological characters evaluated in the study were significantly effective in explaining the variation in genotypes and their hybrids. Leaf and fruit characters were the most powerful characters for explaining variation, while seed and cotyledon characters were behind them. A total of 13 simple sequence repeats markers used in the study. 10 of them were polymorphic, while 3 markers were monomorphic. Highest number of alleles (3) were determined in BVWS02441 and MCPI_16 markers. The highest effective allele number was observed in BVWS02441 marker (2.6) and the lowest effective allele number was observed in BVWS00681 marker (1.09). The observed heterozygosity ranged between 0 (BVWS00711, BVWS00681) and 0.6957 (CYSTSIN, MCPI_11), and the expected heterozygosity varied between 0.0850 (BVWS00681) and 0.6251 (BVWS02441). Highest selfing coefficient and total genetic variance were detected in BVWS00711 and BVWS00681 (1 and 1), while the lowest (-0.5333 and 0.2333) marker was CYSTSIN. Among the markers, the PIC value ranged between 0.9120 (BVWS02441) and 0.7963 (BVWS00681). The Shannon information index value varied between 1.0071 (BVWS02441) and 0.1788 (BVWS00681). As a result of the study, some morphological and molecular characteristics of the examined local genotypes and their hybrids were determined. In this way, a basic genetic material collection was created for future research and breeding studies.