An enhancement of wireless sensor network routing performance with ant colony algorithm
- Tez No: 747002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kablosuz sensör ağları ile büyüyen bir araştırma konusudur. Amaç ağ kurmak yüzlerce, hatta binlerce düşük maliyetli radyo kontrollü düğüm. Kısıtlı güç kaynakları nedeniyle, Çoğu çalışma güç verimliliğine odaklanır ve bunu güvenlik izler. Bilgi işlem kaynakları sınırlıdır enerji tasarrufu yapın ve ağ ömrünü uzatın. sensör ağlarının güvenliğini sağlamak zordur. kaynak eksikliği, rastgele bir coğrafi dağılım ve olası hareketin rotası geleneksel ağlardaki yönlendirmeden temel olarak farklıdır. Sensörler tipik olarak rastgele yerleştirilir, sadece komşularını ve belki daha sonra konumlarını tanımak. Kurulum yapabilmeleri gerekir veya ağa tek başına katılın. Asimetrik kriptografi çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir ve hafıza. Genellikle pille çalışırlar. Her düğümün sonunda pili bittiği için, güvenilirlik sorunları ortaya çıkar. Telsizi kullanmak pili CPU'yu kullanmaktan çok daha hızlı tüketir. Olarak Sonuç olarak, ağ ömrü ve güvenilirliği dengelenmelidir. Ölçeklenebilirlik endişeleri nedeniyle, çoğu WSN yönlendirme algoritması, çok sekmeli iletişim kullanır (örneğin, tek sekmeli yıldız). onun yüzünden basitlik, düşük gecikme süresi ve düşük mesaj hacmi, tek atlamalı ağ tasarımı küçük ağlar. kablosuz sensör ağının sahip olduğu askeri, çok uluslu işletmeler ve araştırma grupları birçok akademik araştırmaya konu olmuştur. Ancak araştırmalar henüz emekleme aşamasındadır. Bunun ışığında, biz enerji kararlılığına dayalı bir kablosuz sensör ağı yönlendirmesi sunmak için kullanılan yaklaşım ve kablosuz sensör ağı özellikleri. Ağın yaşam döngüsünü uzatarak, kaynak ve hedef düğümler arasındaki en kısa yolu bulmak için enerji tabanlı bir teknik kullanır. Araştırma kablosuz sensör ağları alanında konferanslar çok önemlidir. Yeni araştırmaları izleme yurtiçinde ve yurtdışında keşifler, hem teorik hem de pratik olarak gelecekteki çalışmalar için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
With Wireless sensor networks are a growing subject of research. The goal is to build a network of hundreds, if not thousands, of low-cost radio-controlled nodes. Due of restricted power sources, most study focuses on power efficiency, followed by security. Computing resources are limited to save energy and prolong network longevity. It is difficult to secure sensor networks owing to a lack of resources, a random geographical distribution, and possible movement's routing is fundamentally different from routing in traditional networks. Sensors are typically put at random, only recognizing their neighbours and maybe their location thereafter. They must be able to setup or join the network alone. Asymmetric cryptography requires a lot of computing power and memory. They are frequently battery-powered. Because every node eventually runs out of battery, reliability issues arise. Utilizing the radio depletes the battery far faster than using the CPU. As a consequence, network lifetime and reliability must be balanced. Because of scalability concerns, most WSN routing algorithms use multi-hop communication (e.g., single-hop star). Because of its simplicity, low latency, and low message volume, one-hop network design is suitable for small networks. military, multinational enterprises, and research groups the wireless sensor network has been the subject of much academic research. But research is still in its infancy. In light of this, we employed approach to offer a wireless sensor network routing based on energy stability and wireless sensor network characteristics. By extending the network's life cycle, uses an energybased technique to find the shortest path between source and destination nodes. The research conferences are very important in the domain of wireless sensor networks. Tracking new research discoveries at home and abroad is crucial for future study, both theoretically and practically