Scientific realism vis-à-vis the evolutionary debunking argument
Evrimsel çürütme argümanı karşısında bilimsel realizm
- Tez No: 747008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WILLIAM GILES WRINGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Evrimsel çürütme argümanları (EÇA), ahlaki gerçekçiliğe şüpheci bir meydan okuma olarak ahlak felsefesi literatüründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, böyle bir evrimsel çürütme argümanının bilimsel realizme de uygulanıp uygulanamayacağı aynı ölçüde tartışılan bir konu değildir. Böyle bir meydan okuma, Christophe de Ray tarafından“Bilimsel Realizme Evrimsel Şüpheci Bir Meydan Okuma”(2022) makalesinde sunulmaktadır. De Ray, bilimsel realizmin; olguların ortaya çıkmalarının genellikle bir açıklaması olduğu şeklindeki metafizik sezgiye dayanan hepten gidimsel çıkarımla iştigal ettiğini öne sürer. Fakat, evrim teorisi ışığında, bu metafizik sezgiye güvenmenin gerekçelendirilmemiş olduğunu iddia ederek, bilimsel realizmin, bir Darwinci İkilem karşısında kendi altını oyduğunu iddia eder. Böyle bir EÇA'nın bilimsel realizmin farklı versiyonlarını hedefleyip hedefleyemeyeceğini değerlendirmek için şu üç realist pozisyonu inceliyorum: Epistemik Yapısal Realizm (EYR), Ontik Yapısal Realizm (OYR) ve Varlık Realizmi. De Ray'e karşı, yapısal realizmin iki versiyonunun (EYR ve OYR) bilimsel realizme karşı EÇA'nın hedefi olduğunu, ancak Varlık Realizminin böyle bir hedef haline gelmeyen en az bir bilimsel realizm versiyonunu oluşturduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Evolutionary debunking arguments (EDA) are widely used in moral philosophy literature, and have been used as a skeptical challenge to moral realism. Whether such an evolutionary debunking argument can also apply to scientific realism, on the other hand, is not a hotly debated topic. Such a challenge is posed by Christophe de Ray, in his article“An Evolutionary Sceptical Challenge to Scientific Realism”(2022). De Ray argues that scientific realism engages in abductive reasoning, which relies on the metaphysical intuition that facts generally have explanations for their obtaining. In light of the evolutionary theory, however, he claims that the reliance on this metaphysical intuition is unjustified—putting scientific realism in the position of undermining itself in the face of a Darwinian Dilemma. To assess whether such an EDA can target different versions of scientific realism, I am examining these three realist positions: Epistemic Structural Realism (ESR), Ontic Structural Realism (OSR), and Entity Realism. Against de Ray, I argue that although the two versions of structural realism (ESR and OSR) are the targets of EDA against scientific realism, there is at least one version of scientific realism, Entity Realism, that does not become such a target.