The effect of COVID 19 on liver enzymes: A field study on the patients of Al-Kindi hospital in Baghdad
Kovid 19'un karaciğer enzimleri üzerine etkisi: Bağdat El-Kindi hastanesi hastaları üzerinde bir saha çalışması
- Tez No: 747007
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
COVID 19 ile ilgili son araştırmalar, 2019'un sonunda Çin'de yayılan ve ilk hedefi solunum sistemi olan ve vücudun geri kalanına yayılan ve semptomları hafif ila şiddetli arasında değişen bir virüstür, Karaciğer enzimlerinin değerlendirildiği yerler laboratuvarda ne gibi farklılıklar olacağını görmek için. Bu çalışmaya, PCR testi olduğu doğrulanan COVID 19 ile enfekte 120 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak adlandırılan diğer grubun yanı sıra virüs bulaşmadıkları ve PCR testi ile enfekte olmadıkları teyit edildiği için hastaların yanı sıra hastane onayı da alındı. Sonuç olarak hasta grubu ile kontrol grubu arasında sonuçların karşılaştırıldığı ve virüs ile enfeksiyon durumunda karaciğer enzimlerinin yükseldiği tespit edildiğini söyleyebiliriz. Çoğu hastada ALP ve AST arttığından, bu istatistiksel olarak anlamlı kabul edilirken, ALT hastaların yaklaşık üçte birinde yükselirken ve en düşük test bilirubin idi, bu da %10 arttı Hastalardan neredeyse tam tersine, albümin üçte iki oranında azaldı hastaların Kontrol grubunda ise tüm muayeneleri normaldi. Yaşlılarda COVID-19'un şiddetli semptom riskinin arttığı durumlarda, yaş ve buna eşlik eden diyabet, basınç, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi bazı hastalıkların rolü olduğu için bu enzimlerin yükselmesinde rol oynar.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to COVID 19 is a virus that spread in China at the end of 2019 and its first target is the respiratory system and spreads to the rest of the body, and its symptoms range from mild to severe, Where liver enzymes are evaluated in the laboratory to see what differences they will have. In this study, included 120 patients infected with COVID 19 who were confirmed to have a PCR test. As well as the other group called the control group was selected and they were not infected with the virus, as it was confirmed that they were not infected with a PCR test, the hospital's approval was obtained, as well as the patients. As result, we can imply that the results were compared between the group of patients and the control group, and it was found that liver enzymes rise in the case of infection with the virus. As ALP and AST increased in most patients, which is considered statistically significant while ALT increased in almost a third of patients, and the lowest test was the bilirubin, which increased in 10% Almost from patients, on the contrary, albumin decreased in two thirds of patients. While all examinations were normal in the control group. Where the risk of severe symptoms of COVID-19 increases in the elderly, as there is a role for age and some accompanying diseases such as diabetes, pressure, liver and kidney diseases, a role in the rise of these enzymes.