Uluslararası hakemlik
International Arbitrator
  1. Tez No: 747026
  2. Yazar: AYDIN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uluslararası hakemlik, uluslararası uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümünde önemli bir yer işgal eder. Ve bu konuyu, uluslararası hukuk bakımından hakemlik başlığı adı altında incelemeyi uygun bulduk. Uluslararası hakemlik konusunda yabancı dilde yazılmış bir çok eser olmasına rağmen, konuyu inceleyen türkçe eserler ise sayısı açısından oldukça yetersizdir. Konu; genel nitelikteki eserler arasında birkaç sayfaya sıkıştırılmış veya birkaç makalenin dışına çıkamamıştır. Bu yüzden bu çalışmamız yararlı bir çalışma olabileceği düşüncesindeyiz. Çalışmamız konunun sınırlarını iyi tespit etmek amacıyla dört bölüm halinde incelemeyi uygun gördük. Birinci bölümde, uluslararası uyuşmazlıkların barışçı yollarla tanım ve tespitini yapmaya çalışarak uyuşmazlık türleri ve uyuşmazlıkların ortaya çıkaran sebepler üzerinde durmaya çalıştık. İkinci bölümde; uluslararası hukukun tanımını yaparak ve hakemlikle ilişkisini belirttikten sonra, ağırlıklı olarak hakemliğin tarihi gelişimini inceledik. Üçüncü bölümde; hakemlik konusuna tanımından başlayarak hakemlik kurumunun niteliklerini, dayanaklarını, hakem vasıtasıyla çözülebilecek uyuşmazlıkları vede uluslararası hukuk sistemleri içerisinde hakemlik kurumunun görünümlerini inceleyerek genel anlamda bahsetmeye çalıştık. Dördüncü bölümde; hakemlikle ilgili esaslar, muhakeme usulleri ve hakem kararlarının uygulamasını incelemiş olduk. Bu çalışmamızın bir kaynak teşkil edeceğini düşünerek, uluslararası hukuk açısından hakemlik kurumunun önemini belirten bir eser olarak size takdim etmekten kıvanç duyarım.
Özet (Çeviri)
International arbitration occupies an important place in the peaceful settlement of international disputes. And we found it appropriate to examine this issue under the title of arbitration in terms of international law. Although there are many works on international arbitration written in a foreign language, Turkish works examining the subject are quite insufficient in terms of their number. Subject; Among the general works, it was compressed into a few pages or could not be left out of a few articles. Therefore, we think that this study may be a useful study. We found it appropriate to analyze our study in four parts in order to determine the limits of the subject well. In the first part; We tried to define and determine the international disputes by peaceful means and tried to focus on the types of conflicts and the causes of the conflicts. In the second part; After defining international law and stating its relationship with arbitration, we mainly examined the historical development of arbitration. In the third chapter, we tried to talk about the subject of arbitration, starting from its definition, by examining the qualifications of the arbitration institution, its bases, the disputes that can be resolved through the arbitrator, and the appearance of the arbitration institution in international law systems. In the fourth chapter; we have examined the principles of arbitration, the procedure of reasoning and the application of arbitral awards. Considering that this study will constitute a source, I am proud to present it to you as a work that indicates the importance of the institution of arbitration in terms of international law.