Uluslararası inşaat sözleşmeleri, anlaşmazlıkları ve çözüm yolları
International construction agreements, disputes and resolutions
- Tez No: 313176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜNAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Law, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uluslararası alanda yüksek düzeyde iş üstlenmekte olan yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörümüz her yıl açıklanan `'Dünyanın En Büyük 225 İnşaat Firması'' arasına 20-25 arası bir sayıdaki Türk müteahhidini sokmayı başaran önemli bir sektör haline gelmiştir. Tezimizin birinci bölümünde Özel Hukuk açısından sözleşme, inşaat ve imalat kavramları kısaca anlatılmıştır. Sözleşme tanımlandıktan sonra inşaat ve imalat kavramı nedir, neler bu tanımların içerisine girer incelenmiştir.İkinci bölümde ise, inşaat sözleşmelerinin yasal dayanağı, tarafları, özellikleri, unsurları, içeriği, doğabilecek uyuşmazlıkların neler olabilecekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tezimizin konusunu oluşturan uluslararası bir inşaat sözleşmesinden doğabilecek bir uyuşmazlıkta çözüm yollarının neler olabileceği ve bu farklı çözüm yollarının özellikleri açıklanmıştır. Çözüm yolları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra bu farklı çözüm yollarının faydalarının ve varsa sakıncalarının değerlendirmesi yapılmıştır. Son bölümde ise, çalışmamızın sonuçlarına göre, uluslararası bir inşaat sözleşmesi yapılırken doğabilecek uyuşmazlıkların milli mahkemeler yerine alternatif çözüm yollarından hangisi ile çözüleceğinin kararının iyi verilmesi gerektiği ve bu yöntemler arasında tahkim çözüm yolunun tercih edilmesi ve FIDIC standartlarının göz önünde bulundurulması gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our foreign contracting services undertake high-level jobs in international environments and have become an important sector. Every year we can observe 20-25 Turkish Companies among ?The 225 Biggest Construction Companies in the World?.In the first chapter, contracting, construction and production concepts are described shortly. After contracting is described, we examined the construction and production concepts and the elements of them.In the second chapter, the legal basis of the construction contracts, their parties, their characteristics and elements, the contents of them, and the possible disputes are investigated. In the third chapter, we examined possible disputes in an international construction agreement and the possible resolutions of them. After giving general information on the resolutions, we explained and assessed the benefits of them. In the last chapter, we can see how international disputes emerging form construction agreements can be settled by not claiming in national courts but in alternative ways. Also in the last chapter we can understand that arbitration is the preferable way to settle among the other alternatives and the FIDIC Standards must be considered.