Kıbrıs Sorunu ve müzakere sürecinde Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi'nin rolü
The Cyprus Problem And The Role Of The Eastern Orthodox Church In The Negotıatıon Process
  1. Tez No: 747039
  2. Yazar: OSMAN BARIŞ YORGANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kıbrıs sorunu tarihi boyunca Ortodoks Kilisesi siyasi merciler üstünde baskın bir irade sergilemiştir. Günümüzde de bu irade devam etmektedir. Gerek Kıbrıs Türklerini gerekse Türkiye'yi eleştirerek, kamuoyunu etkileyen kilise, söylem ve eylemleri ile müzakere sürecine doğrudan etki etmeye çalışmakta, Rum toplumunu yönlendirmektedir. Rum Ortodoks Kilisesi'nin Kıbrıs'taki karar alma süreçlerindeki söz konusu baskısının Rum yöneticilerinin kararlarını ne şekilde etkilediğinin örneklerini çoğaltmak mümkündür. Bu konuda uzun yıllar toplumlararası görüşmelerde Kıbrıs Türk toplumunu ve KKTC'yi temsil eden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın görüşleri önemli yer tutmaktadır. Denktaş, tüm Rum siyasi liderleri gibi 1968 ile 1973 arasında görüştüğü Klerides'in de müteakiben görüşmelere devam ettiği Kyprianou'nun da kilisenin ve Başpiskopos Makarios'un vasiyetinin etkisi altında kaldıklarını belirtmiştir. Bu çalışma kapsamında müzakere süreci bağlamında kilisenin rolü irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the Cyprus problem, the Eastern Orthodox Church has shown a dominant will over political institutions. Today also, this continues. The church who affects the public opinion by criticizing Turkish Cypriots as well as Turkey, tries to affect the negotiotation process directly with its discourse and actions and is leading the Greek Cypriot community. It is possible to enumerate examples of how the pressure of the Eastern Orthodox Church in Cyprus is influencing the decision-making process of Greek Cypriot leaders. The views of the Founding President Rauf Denktaş, has a significant place in conversations between communities in this issue for many years and is representing the Turkish Cypriots community and the TRNC. Denktaş mentioned that like every Greek Cypriot leader, Kledides and after him Kyrianou, with who Denktaş was negotiating between 1968 and 1973, were under the influence of the church and the testament of the Archbishop Makarios. In this study, the role of the church will be examined in the context of the negotiation process.