Neoliberalism and surveillance in Turkey: The international political economy of banking sector reform in the 1980s
Türkiye'de neoliberalizm ve gözetim: 1980'ler bankacılık sektörü reformunun uluslararası siyasi ekonomisi
  1. Tez No: 747038
  2. Yazar: DENİZ KAPTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMUEL J. HIRST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, gözetim çalışmalarının sunduğu eleştirel bakış açısıyla, 1980'lerde Türkiye'deki çeşitli bankacılık sektörü politika reformlarının etkisini analiz etmektedir. Bireysel bankacılık hizmetlerinin etkinleştirilmesiyle Türkiye'deki bireylerin ekonomik varlıklarına ilişkin verilerin ulusal ve uluslararası veri girdabına iletildiğini ve bu verilere erişimi olan güç odakları için avantajlar yarattığını savunuyorum. Arşiv araştırması ve iki röportaj aracılığıyla, üç seviyede gerçekleştirdiğim analizde, banka seviyesi, devlet seviyesi ve uluslararası seviyede var olan güç hiyerarşilerini gösteriyorum. Reformlar, birey bazında verilerin toplanmasının yanı sıra toplumu daha fazla tüketmeye yönlendirdi. Tüm analiz seviyelerinde gözetim mekanizmalarının esas olarak iki amaç için kullanıldığını gördüm: şeffaflığı sağlamak ve mevcut olan hiyerarşik sistemi sürdürmek. İkinci hedef sektör düzeyinde daha az görünürken, devlet düzeyinde insanlara tüketici kimliğini hatırlatmak için bir araç olarak ve uluslararası düzeyde, ve Türkiye'yi küresel ekonomik sistem içinde konumlandırmak için bilginin hem toplandığını ve yayıldığını gözlemledim.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of various banking sector policy reforms in Turkey in the 1980s from the critical perspective offered by surveillance studies. I argue that, with the proliferation of retail banking services, data on the economic assets of individuals in Turkey became increasingly transmitted to the national and international data vortex, creating advantages for power centers that had access to this data. I show the power hierarchies at the bank, state, and international levels through a wide range of qualitative sources. Neoliberal reforms were leading society to consume more, as well as enabling the collection of data on an individual basis. At all levels of analysis, I have found that surveillance mechanisms were mainly used for two purposes: to ensure transparency necessary for the functioning of the economy and to reinforce existing hierarchies. While the latter target is less visible at the corporate level, I have observed that information is collected and disseminated at the state level to remind people of their consumer identity and at the international level to position Turkey within the global economic system.