The effectiveness of using conceptual metaphor in improving EFL learners' performance in the English language
EFL öğrenenlerin İngilizce dilindeki performanslarını iyileştirmede kavramsal metafor kullanmanın etkinliği
- Tez No: 747041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAL OMAR MOUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kavramsal Metafor (CM), kaynak ve hedef alanlar arasında tam anlamıyla eşleşen bir ilişkidir. (CM) İngilizce öğrenenlerin İngilizce öğrenmedeki performanslarını ve başarılarını geliştirir ve yabancı bir dildeki kelimeleri, deyimleri ve deyimleri anlama yeteneklerini arttırır. Bu nedenle, bu çalışma, kavramsal metaforun EFL öğrencilerinin İngilizce dil yeterliliğini artırmadaki etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Irak'ın Salahaddin vilayetindeki kız öğrenciler için Al-Atyaf hazırlık okulunda 5. sınıfta öğrenim gören altmış öğrencinin rastgele seçilerek iki gruba ayrıldığı bir deney deseni kullanmaktadır: (A) 30 öğrenci ile deney grubu (EG) ve (B) kontrol grubu olarak 30 öğrenci ile (. Mevcut çalışma, veri toplamada ön ve son test kullanmaktadır. Veri analizinde, bu çalışma istatistiksel anlamlar için SPSS ve tek yönlü ANOVA kullanmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, dil öğrenenlerin, ana dillerinde metaforları keşfetmeye ve bunları İngilizce kullanımları ve anlamlarıyla karşılaştırmaya teşvik edilirlerse, İngilizce metaforları daha kolay özümsediklerini göstermektedir. Deyimlerin anlamı tam olarak tahmin edilemese de, deyimlerin büyük çoğunluğu kavramsal analojilere ve mecazlara dayandığından, anlamları için bazı sistematik mantıksal akıl yürütmeler vardır. Bununla birlikte, kültürel olarak bağımlı kavramsal sistemler olduğunu ve metaforların İngilizce dilinde yaygın olduğunu ve İngilizce öğrenmeye çok yakından bağlı olduğunu kabul etmeliyiz. Son olarak, gelecekteki çalışmalar kavramsal metaforlara odaklanmalı ve günlük olaylarımızda ve hayatımızda çok önemli oldukları için onları ihmal etmemelidir.
Özet (Çeviri)
The Conceptual Metaphor (CM) is a relationship between source and target domains that maps into the exact meaning. (CM) improves EFL learners' performance and achievement in learning English and increases their ability to understand the words, idioms, and phrases in a foreign language. Therefore, this study aims to investigate the effectiveness of the conceptual metaphor in boosting EFL students' English language proficiency. This study uses an experimental design that selects a sample of sixty students from the 5th class in Al-Atyaf preparatory school for girls in Salahaddin governorate- Iraq, who chooses randomly, divides them into two groups: (A) with 30 students as an experimental group (EG), and (B) with 30 students as a control group (CG). The current study uses pre and post-test in data collection. In data analysis, this study uses SPSS and one-way ANOVA for statistical means. As shown by the findings of the present study that language learners have an easier time absorbing English metaphors if they are encouraged to explore metaphors in their home language and compare them to their English use and meanings. As a result, metaphors play a greater role in the learning and teaching of idiomatic idioms. Although, the meaning of idioms is not entirely predictable; there is some systematic logical reasoning for their meaning, as the great majority of idioms are predicated on conceptual analogies and metonyms. However, We must recognize that there are culturally dependent conceptual systems and that metaphors are pervasive in English language and so intimately tied to learning English. Finally, future studies should focus on conceptual metaphors and not neglect them because they are very important in our daily events and life.