Effectiveness of using conceptual change oriented instruction for teaching the acid-base concepts
Kavramsal değişim yaklaşımının asit baz kavramını öğretmeye etkisi
  1. Tez No: 93222
  2. Yazar: NESRİN ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Matematik, Education and Training, Chemistry, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
oz KAVRAMSAL DEĞİŞİM YAKLAŞIMININ ASİT BAZ KAVRAMINI ÖĞRETMEYE ETKİSİ ÇİL, Nesrin Yüksek Lisans, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer Geban Eylül 2000, 99 sayfa Bu çalışmanın başlıca amacı kavramsal değişim yaklaşımının lise ikinci sınıf öğrencilerinin asit-baz konusundaki başarılarına etkisini incelemektir. Bu çalışmaya Gazi Anadolu Lisesi 'nden aynı öğretmenin iki ayrı sınıfındaki 63 lise ikinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışma 1998-1999 ilkbahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Deney grubuna kavramsal değişim metni yöntemi, kontrol grubuna ise geleneksel kimya öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma dört hafta sürmüştür. Çalışmada öğrencilerin asit-baz konusundaki başarısı Asit-Baz Kavram Basan Testi, öğrencilerin kimya dersine olan tutumları ise Kimya Dersi TEC ftoffi§Ğrerta msmusTutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Bilimsel İşlem Beceri Testi de Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini belirlemek için kullanılmıştır. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için t-testi ve Ortak Değişkenli Varyans Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlan, kavramsal değişim metni kullanan öğrencilerin asit baz kavramları ile ilgili basanlarının, geleneksel kimya anlatımı ile öğretilen öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Aynca kızlar ve erkeklerin asit ve baz konusunu öğrenmede fark olmadığı gözlenmiştir. Öğretmenler için, eğitimde kullanılan araç-gereçleri, eğitim tekniklerini ve bu çalışmanın sonuçlannı öğrencilerin bazı kavramlardaki yanlış anlamalarını belirlemede ve gidermede kullanmalan yararlı olabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kavramsal Değişim Metni, Geleneksel Kimya Anlatım Yöntemi, Kavram Yanılgısı, Alternatif Kavram, Asit ve Baz, Bilimsel İşlem Becerisi, Kimya Dersi Tutum Ölçeği, Cinsiyet VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVENESS OF USING CONCEPTUAL CHANGE ORIENTED INSTRUCTION FOR TEACHING THE ACID-BASE CONCEPTS ÇİL, Nesrin M.S., Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ömer Geban September 2000, 99 pages The main purpose of this study was to determine the effect of conceptual change oriented instruction on 10 grade students' understanding of acid-base concepts. 63 tenth grade students from two classes of a chemistry course were taught by the same teacher in Gazi Anatolian High School in the 1998-1999 spring semester participated in the study. There were two groups in the study. The experimental group was instructed by conceptual change oriented instruction while the control group was instructed by traditionally designed chemistry instruction over a period of four weeks. The effect of the treatment on dependent variables; chemistry achievement related to acid-base concepts measured by Acid Base Concepts Test, chemistry attitude scores measured by Attitude Scale Toward Chemistry as iiia School Subject and gender was examined. Science Process Skill Test was used at the beginning of the study to determine students' science process skills. Independent t-test and Analysis of Variances were used for testing the hypothesis of the study. The results showed that the conceptual change oriented instruction group had a significantly higher score with respect to achievement related to acid-base concepts than the traditionally designed chemistry instruction group. In addition, there is no difference between boys and girls in terms of understanding of acid-base concepts. It may be useful to use the instruments, strategies and results of this study for school teachers to detect and eliminate students' misconceptions. KEYWORDS: Conceptual Change Oriented Instruction, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Misconception, Alternative Conception, Acid-Base Concepts, Science Process Skills, Attitudes Toward Chemistry as a School Subject, Gender IV