The relationship between transference interventions andtherapeutic alliance in a single case study of a 16-year-old adolescent
Aktarım müdahaleleri ile terapötik ittifak arası ilişkinin 16 yaşındaki ergen bir vaka üzerinde incelenmesi
- Tez No: 747043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SOHTORIK İLKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Terapötik ittifak, terapötik ilişkinin duygusal ve işbirlikçi yönlerini ifade eder ve olumlu (pozitif) terapötik ittifak olumlu terapi sonuçlarıyla ilgilidir. Terapi etkinliği ile ilgili bir diğer faktör terapistin aktarımla ilgili yaptığı yorumların miktarıdır. Bu çalışma, terapötik ittifak ile aktarım yorumları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmanın verileri, 16 yaşındaki erkek bir ergen danışanın, tamamı kaydedilen 57 seanslık terapi sürecinden oluşmaktadır. 57 seans ayrı ayrı şifrelenmiş ve kaydedilmiştir. Terapötik ittifak, Therapy Process Observational Coding System - Alliance Scale (TPOCS-A) ile ölçülmüştür. Aktarım yorumları, Transference Work Scale (TWS) ile değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır. Ayrıca TWS ergen danışanın etkin, işbirlikçi katılımını ve terapistin, danışanın hoş olmayan duygulardan kaçınma girişimini ne derece işaret ettiğini araştırmak için kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki geçici (dönemsel) ilişkileri görmek için Zaman Serileri Analizi ile birlikte Granger Nedensellik Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, terapistin yalnızca terapötik ittifak yeteri kadar güçlü olduğunda kategori 2 ve 3 aktarım müdahaleleri uyguladığını (örneğin, terapistin danışanı terapi ve/veya terapist hakkındaki duygu ve düşüncelerini tartışması için cesaretlendirmesi) göstermiştir. Dahası, yeteri kadar güçlü bir terapötik ittifakın danışanın etkin işbirlikçi katılımıyla bağlantılı olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ve klinik çıkarımları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Therapeutic alliance refers to the affective and collaborative aspects of a therapeutic relationship. There is abundance of research findings that indicate that positive therapeutic alliance is associated with positive treatment outcome. Another factor related with treatment effectiveness is the amount of transference interpretations utilized in treatment. Transference interpretations refers to any therapist intervention that points out transferential transactions that takes place in treatment. This study aims to explore the relationship between therapeutic alliance and transference interpretations. The data of this study is comprised 57 fully transcribed sessions of a 16-year-old adolescent patient from Turkey. Fifty-seven sessions were transcribed and coded separately. Therapeutic alliance was measured with the Therapy Process Observational Coding System - Alliance Scale (TPOCS-A). Transference interpretations were assessed and categorized based on Transference Work Scale (TWS). Furthermore, the relationship between therapeutic alliance and patient's active cooperative engagement was explored. Time-series analysis with Granger Causality test was utilized in order to see temporal relations between variables. Results of the study indicated that the therapist made category 2 and 3 transference interventions (e.g., the therapist's encouragement of the patient to discuss feelings and thoughts about the therapy and/or the therapist) only if the therapeutic alliance was strong enough. Moreover, strong therapeutic alliance predicted patient's active cooperative engagement. Findings and the clinical implications of the study were examined in detail.