Investigation of the relation of methylation status of synapsin 2 -A gene associated with abnormal presynaptic function- with schizophrenia
Anormal presinaptik fonksiyon ile ilişkili genlerden sinapsin 2'nin metilasyon durumunun şizofreni ile bağlantısının araştırılması
  1. Tez No: 747044
  2. Yazar: İBRAHİM FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Şizofreni dünya üzerindeki başlıca halk sağlığı problemlerinden birisi olmakla birlikte etiyolojisi henüz tam olarak anlaşılamamış nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Genetik biliminin gelişmesinin akabinde hastalıkların kalıtımında etkili olan ancak DNA dizisi üzerindeki değişikliklerden kaynaklanmayan bazı etkenler keşfedilmiş ve bu etkenlere epigenetik modifikasyonlar adı verilmiştir. Başlıca epigenetik modifikasyonlardan birisi olan DNA metilasyonu, birçok durumda anormal fenotipin görülmesinde etkisi olan fenomenlerden birisidir. DNA metilasyonunun en sık görülen türü, DNA üzerindeki CpG adacıklarında bulunan CG dinükleotidlerinin sitozin nükleotidine 5. pozisyonundan metil grubunun kovalent olarak eklenmesi işlemidir. DNA metilasyonu ve şizofreni arasındaki bağlantının incelenmesi, şizofreninin kalıtsal temellerinin aydınlatılması ve moleküler patolojisinin tam olarak anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Birçok diğer nöropsikiyatrik hastalıkta olduğu gibi, sinaps ilişkili genler şizofreni için önemli aday genlerdir. Sinaptik veziküllerin salınımından sorumlu fosfoproteinlerden birisi olan Sinapsin 2 proteinini kodlayan SYN2 geni ile şizofreni arasında daha önce yapılan bağlantı çalışmalarının sonuçları, SYN2 geninin kuvvetli bir şizofreni aday geni olduğunu doğrulamaktadır. Tüm bu bilimsel veriler ışığında, SYN2 geninin promotör bölgesinde bulunan 3 farklı CpG bölgesinin metilasyon paternleri sağlıklı kontroller ve şizofreni hastaları arasında karşılaştırılmıştır. Bisülfit dönüşümü ve pirosekanslama yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmaya 33 sağlıklı kontrol ve 39 şizofreni hastası dahil edilmekle birlikte elde edilen sonuçlar istatistiki olarak incelenmiştir. Analizler sonucunda SYN2 geninin metilasyon paterni ile şizofreni hastalığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu doğrulanmıştır. 2. ve 3. CpG bölgelerinde anlamlı DNA metilasyon farkı tespit edilmesinin yanı sıra ortalama metilasyon oranında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although schizophrenia is one of the public health problems, it is a neuropsychiatric disease whose etiology is not exactly understood. With the development of genetics, some factors that are effective in inheritance of diseases but not caused by changes in DNA sequence were discovered and these factors were called epigenetic modifications. DNA methylation is an important phenomenon that has an effect on rising of abnormal phenotypes in many cases. The most common type of DNA methylation is addition of a methyl group to the 5th position of the cytosine nucleotide of CG dinucleotides found in CpG islands. Investigation of the association between DNA methylation and schizophrenia is important for elucidating the hereditary basis of schizophrenia. Like other neuropsychiatric disorders, synapse-related genes are important candidate genes for schizophrenia. The results of previous association studies between the SYN2 gene and schizophrenia, confirm that the SYN2 gene is a strong candidate gene for schizophrenia. In the light of this scientific information, methylation patterns of 3 different CpG regions in promoter of SYN2 gene were compared between healthy controls and schizophrenia patients. 33 healthy controls and 39 schizophrenia patients were included in this study. The study was performed using pyrosequencing method. As a result of the statistical analysis, it was confirmed that there is a significant relationship between the methylation pattern of the SYN2 gene and schizophrenia. In addition to detecting significant DNA methylation differences in the 2nd and 3rd CpG regions, significant differences were also found in the average methylation ratio.