Kritik çocuk hastaların acil servis yönetiminin prognoz ile ilişkisi
- Tez No: 914175
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEN TUYGUN, DOÇ. DR. ZEYNELABİDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı kritik hastaların acil servisten çocuk yoğun bakım servisine transfer süreleri, geçen bu sürede yapılan uygulamaları araştırmak ve bu süreleri hastaların çocuk yoğun bakım ünitesindeki mortalite ve morbidite durumuyla ilişkilendirmek, ikincil amacı yoğun bakım izleminde ölen hastalarla, sağ kalan hastaların klinik özelliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Haziran 2021 ile 1 Haziran 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine 112 Ambulansı aracılığıyla veya ayaktan başvuran ve başvuru sonrasında yoğun bakıma transfer olan pediatrik hastalar (1 ay-18 yaş arası) dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, uyruk, başvuru yakınması, başvuru yakınmasının süresi, başvuru zamanı, bilinen kronik hastalık öyküsü, tanıları, hayat kurtarıcı müdahale yapılıp yapılmadığı, hangi hayat kurtarıcı müdahalenin yapıldığı, acil servisten çocuk yoğun bakım ünitesine transfer süresi, çocuk yoğun bakım ünitesinde kalış süresi, mortalite ve morbidite durumları hastane otomasyon sistemi kullanılarak geriye dönük kaydedildi. Hastaların 'pediatric risk of mortality' (PRISM III) ve 'functional status scale' (FSS) skoru hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza 127'si erkek, 116'sı kız olmak üzere 243 hasta dahil edildi. Hastaların yaş aralığı 1 ile 216 ay arasında değişmekte olup, ortanca yaş 59 ay olarak belirlendi. Hastaların başvuru şikayetlerine bakıldığında kusma (%21,4), ateş (%14,4) ve zehirlenme (%14,4) şikayetlerinin en sık başvuru sebepleri olduğu görüldü.Hastalar acil servise başvuru tanılarına göre gruplandırıldığında sırasıyla en sık başvuru nedenleri solunum sistemi hastalıkları (%20,5), endokrin hastalıklar (%19,3) ve zehirlenmeler (%18,5) idi.Hastaların şikayet sürelerinin ortanca değeri 1440 dakika (ÇAA 120-2880) olarak bulundu. Acil servis başvurusundan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine (ÇYBÜ) yatışı gerçekleşene kadar geçen sürenin ortanca değeri 62 dakika (ÇAA 42-120) olarak saptandı. Hastaların ÇYBÜ'de ortanca yatış süresi 24 saat (ÇAA 24-72) olarak bulundu. Hastaların 175'inin (%72) hafta içi ve 125'inin (%51,4) 16-24 saatleri arasında acil servise başvurduğu görüldü. Hastaların 86'sında (%35,4) başvuru öncesinde kronik bir hastalık olduğu bulundu. Hastaların PRISM III skorunun ortanca değeri 6 (ÇAA 4-10), morbidite değerlendirmesi için hesaplanan FSS skorunun ortanca değeri 6 (ÇAA 6-7) olarak saptandı. Acil serviste 83 (%34,2) hastaya uygulanan intravenöz acil sıvı resüsitasyonu en sık uygulanan hayat kurtarıcı müdahale olarak bulundu.Hastaların 12'sinin (%4,9) yoğun bakım izleminde öldüğü saptandı. Ölen hastaların yaş ortancası 33,5 ay (ÇAA 17,25-75,5) bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to investigate the transfer times of critically ill patients from the emergency department to the pediatric intensive care unit (PICU), the interventions performed during this time, and to evaluate the relationship between these times and the patients' mortality and morbidity status in the PICU. The secondary objective is to compare the clinical characteristics of patients who died during PICU monitoring with those who survived. Materials and Methods: This study included pediatric patients (aged 1 month to 18 years) who were admitted to the Pediatric Emergency Department of the University of Health Sciences Ankara Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital via the 112 Ambulance service or on foot and were subsequently transferred to the intensive care unit between June 1, 2021, and June 1, 2022. Data regarding patients' age, gender, nationality, presenting complaints, duration of complaints, time of admission, known history of chronic illness, diagnoses, whether life-saving interventions were performed, the type of life-saving intervention, transfer time from the emergency department to the PICU, length of stay in the PICU, and mortality and morbidity status were recorded retrospectively using the hospital automation system. The Pediatric Risk of Mortality (PRISM III) score and Functional Status Scale (FSS) score were calculated for each patient. Results: A total of 243 patients, 127 males and 116 females, were included in our study. The patients' ages ranged from 1 to 216 months, with a median age of 59 months. Vomiting (21.4%), fever (14.4%), and poisoning (14.4%) were found to be the most common presenting complaints. When patients were grouped based on their diagnoses, the most frequent reasons for admission were respiratory diseases (20.5%), endocrine diseases (19.3%), and poisonings (18.5%). The median duration of symptoms was 1,440 minutes (IQR 120-2,880). The median time from admission to the emergency department to PICU transfer was 62 minutes (IQR 42-120). The median length of stay in the PICU was 24 hours (IQR 24-72). It was observed that 175 (72%) patients were admitted to the emergency department during the weekdays and 125 (51.4%) between 16:00 and 24:00. A total of 86 patients (35.4%) had a pre-existing chronic illness before admission. The median PRISM III score was 6 (IQR 4-10), and the median FSS score for morbidity assessment was 6 (IQR 6-7). Intravenous fluid resuscitation was the most frequently performed life-saving intervention in the emergency department, applied to 83 (34.2%) patients. It was found that 12 patients (4.9%) died during their PICU stay. The median age of deceased patients was 33.5 months (IQR 17.25-75.5).