Enerjide dışa bağımlılık ve ekonomik büyümenin enerji verimliliği üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Foreign dependency in energy and the effect of economic growth on energy efficiency: The case of Turkey
  1. Tez No: 747048
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma enerjide dışa bağımlılık ve ekonomik büyüme ile enerji verimliliği arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Çalışmada, Türkiye için 1980-2020 yılları arasındaki dönem ele alınmıştır. Ekonometrik model olarak, birim kök testleri (ADF, PP, KPSS) ve ARDL Sınır Testi yöntemleri kullanılmıştır. Ampirik bulgularda kısa ve uzun dönem için ayrı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgular; kısa dönem için, gelirde meydana gelen artışın enerji verimliliğini artırdığını ancak enerjide dışa bağımlılığın enerji verimliliğini azalttığını ortaya koymuştur. Uzun dönemde ise enerjide dışa bağımlılığın anlamsız olduğunu, gelirdeki artışın ise enerji verimliliğini artırdığını göstermiştir. Dışa bağımlılık sadece kısa vadede verimliliği negatif etkilemiştir. Dolayısıyla ekonomik büyümenin sürdürülmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines education in energy and economic growth and good nutrition. In the study, to work for Turkey between the years 1980-2020. As an econometric model, unit engineering (ADF, PP, KPSS) and ARDL are used in the Boundary test path. Separate results have been obtained for the short and long term empirically. Obtained findings; For the short term, it has been revealed that the increase in income increases energy efficiency, but foreign dependence on energy reduces energy efficiency. In the long term, it has been shown that foreign dependence on energy is meaningless, and the increase in income increases energy efficiency. Foreign dependency only negatively affected productivity in the short run. Therefore, it is necessary to maintain economic growth and reduce foreign dependency.