Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi bağlamında Covid-19 döneminde yer alan profesyonel disiplin kurulu kararlarının incelenmesi
An analysis of professional football disciplinary committee decision in the Covid-19 period in the context of preventing violence and disorder in sports
  1. Tez No: 747076
  2. Yazar: BERT CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Spor, Forensic Medicine, Law, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Futbol dünyanın en gözde sporlarından birisidir. Yarattığı ekonomi, kitleleri etkileme gücü ve sınır tanımazlığı ile sadece sporseverlerin değil aynı zamanda ticaretten siyasete çok geniş kesimlerin ilgisini çekmiştir. Böylesi bir kitleyi kontrol altında tutmak oldukça zor olmuştur. Bu kitle elbette sporun vazgeçilmezi olsa da sporda şiddet eylemlerini de yaratmıştır. Şiddet ve düzensizlik ve bu başlık altında yer bulan suçların önlenmesi konusu adli bilimler için dikkat edilecek bir konu olmuştur. Sporda şiddet ve düzensizlik eylemlerine gerekli müdahalelerin yapılmaması çok sayıda can kaybına sebep olmuştur. Covid-19 dönemi stadyumlardan seyircileri uzaklaştırmış ve şiddet kaynağı olduğu iddia edilen kitle icra anında bulunamamıştır. Bu özel dönem ve takip eden dönemle ilgili kurulların dört büyüklerin maçlarına dair verdikleri cezalar üzerinden ihlaller değerlendirilerek bir analiz yapılması amaçlanmıştır. İlgili dönemler içerisinde takımlara verilen cezalar incelenmiştir. Diğer veriler çalışmada ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Football is one of the most popular sports in the world. The economy that it has created, with its power to influence the masses and its unlimitedness, has attracted the attention of not only sports fans but also a wide range of segments from trade to politics. Thus, it has become difficult to control this kind of huge crowd. Even though this crowd is an essential part of the sport, it also has a huge impact on the emergence of the cases of violence in sports. Violence, the disorder in sports, and preventing the crimes in this category have become a concern for forensic sciences that need be paid attention to. The fact that not interfering with the violence and disorder in the sports has caused many deaths. With the COVID-19 pandemic, a huge number of audience has been separated from the stadiums and the mass that has been accused of being the source of violence could not be present physically in the place that crimes have usually taken place. This study aims at making an analysis by evaluating the violations over the penalties given by the relevant boards regarding the sport matches. The penalties given to big four teams in the relevant subsequent periods were examined. Other data were also examined in the study.