Green thermoplastic composite material development comply withEN45545-2 standard (class HL1, 2 and 3) by using recycled polyamide 6 and bio-based flame retardant additive
- Tez No: 747077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Polimerik kompozit malzemeler; üretim esnekliği, kolay işlenebilirliği, fonksiyonellik, hafiflik, geri dönüştürülebilirlik ve düşük bozunma özelliklerinden mütevellit uzun kullanım ömrü … vb avantajları nedeniyle hayatın hemen her alanında uygulama adresi bulmaktadır. Proje konusu kapsamında seçilen Poliamit 6 (PA6) da; otomotiv, raylı sistemler, beyaz eşya, tekstil, bina ve inşaat, elektrik – elektronik, mobilya, ev gereçleri, paketleme …vb pek çok sektörde uygulaması olan bir termoplastik malzemedir. Yüksek mekanik ve termal dayanıma, iyi seviyede kimyasal dirence ve aşınma özelliklerine, düşük sürtünme katsayısına sahiptir. Bununla birlikte, kolay alevlenebilir, limit oksijen indeksi (LOI) düşük ve ısı salınımı yüksek bir polimerdir. Ancak, uygulama noktasındaki ihtiyaçlara göre çeşitli katkı, dolgu ve takviye malzemeleri ile söz konusu dezavantajlar giderilebilmektedir. Tez çalışması kapsamında; raylı sistemlerden başlayıp, karayolu ve denizyolu taşımacılığı ile pek çok farklı sektörde kullanım alanı bulan EN45545-2 standardının R22 isterlerini, HL1, 2 ve 3 sınıflarında karşılayacak, biyo bazlı alev geciktirici katkı ve geri dönüşüm Poliamit 6'dan kurgulanmış,“yeşil”termoplastik kompozit malzeme geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric composite materials are widely addressed almost in every part of life due to advantages of their production flexibility, easy processability, recyclability, low degradation and long lifecycle properties. Polyamide 6 (PA6), one of the thermoplastic materials that is chosen in the scope of project is used in automotive, railway applications, white appliances, textile, construction, electric – electronics, furniture, home appliances, packaging …etc. It has relatively high mechanical strength, high thermal stability, good chemical resistance, good wearing and hardness features and low coefficient of friction properties. Besides, Polyamide 6 (PA6) is easy flammable polymeric material which has a low Limiting Oxygen Index (LOI) value and high heat release. However, it is possible to eliminate all these disadvantages by adding several additives, fillers and reinforcement materials to composition based on requirements of application points. In the scope of thesis study; it is targeted to develop“green”thermoplastic composite material mainly for transportation sector (railway, highway and seaway) comply with EN45545-2 Standard (Requirement R22, Class HL1, 2 and 3) by using recycled Polyamide 6 (PA6) and bio-based flame retardant additive.