Sosyal bilgiler 7. sınıf kültür ve miras öğrenme alanının sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri açısından analizi
Analysis of social sciences 7th grade culture and heritage learning field from the opinions of social science teachers
  1. Tez No: 747075
  2. Yazar: HÜLYA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler 7. sınıf Kültür ve Miras öğrenme alanı hakkında Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemi MEB'e bağlı ilköğretim okullarında 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Malatya ilinde Sosyal Bilgiler öğretmenliği yapan 101 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın zemini oluşturulurken alanyazın taraması yapılarak problem durumunun kavramsal çerçevesi belirlenmiştir. Ardından araştırmada bahsi geçen öğrenme alanı ile ilgili ayrıntılı tespitlerde bulunmak için veriler elde edilirken nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Daha sonra araştırmacı tarafından geliştirilen iki bölümden oluşan ölçek, katılımcılara uygulanmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde Sosyal Bilgiler dersine giren Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin kişisel bilgileri, ikinci bölümde ise öğretmenlerin Sosyal Bilgiler 7. sınıf Kültür ve Miras öğrenme alanına ilişkin görüşleri ile ilgili bilgiler yoklanarak çözümlemeler yapılmıştır. Araştırma sonuçları, katılımcıların öğrenme alanına ilişkin fikirlerinin saptanması için araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekle elde edilmiştir. Araştırma sonucu istatistiksel analizi SSPS analiz programı kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplama sonucunda geliştirilen ölçek maddeleri ile pilot uygulama yapılarak faktör analizleri hesaplanmıştır. Faktör analizi düşük çıkan maddeler ölçekten çıkarılarak ölçeğe son şekli verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, Sosyal Bilgiler 7. sınıf Kültür ve Miras öğrenme alanı ile ilgili görüşleri analiz edilmiştir. Buna göre; ilgili öğrenme alanına yönelik öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mezun olunan okul, hizmet yılı ve görev yeri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda öğrenme alanına yönelik problem durumuna ilişkin bulgular ve öneriler takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the views of Social Studies teachers about the 7th grade Culture and Heritage learning field. The sample of the research consists of one hundred and one people who work as Social Studies teachers in the primary schools of the Ministry of National Education in Malatya in the 2021-2022 academic year. While forming the background of the research, the conceptual framework of the problem situation was determined by scanning the literature. Then, the descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used while obtaining the data in order to make detailed determinations about the learning area mentioned in the research. Then, the scale consisting of two parts developed by the researcher was applied to the participants. In the first part of the scale, the personal information of the Social Studies teachers who took the 7th grade Social Studies course in primary schools, and in the second part, the information about the teachers' views on the Social Studies 7th grade Culture and Heritage learning field were surveyed and analyzed. The results of the research were obtained with the scale developed by the researcher to determine the participants' ideas about the learning field. The statistical analysis of the research result was calculated using SSPS 24.0. As a result of the calculation, factor analyzes were calculated by making a pilot application with the scale items developed. The items with low factor analysis were removed from the scale and the scale was given its final form. As a result of the research, the views of the Social Studies teachers working in the primary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year about the Social Studies 7th grade Culture and Heritage learning field were analyzed. According to this; It has been determined that there is no statistically significant difference in terms of gender, age, educational status, graduated school, years of service, class size and place of duty of the family for the related learning field. In this direction, findings and suggestions regarding the problem situation.