The Ptolemaic presence outside Egypt: Material evidence
Ptolemaiosların Mısır dışındaki varlığı: Materyal kanıtlar
  1. Tez No: 747078
  2. Yazar: ECE ALPER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHARLES GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, doğu Akdeniz'de milattan önce 3. ve 2. yüzyıllarda Ptolemaioslara ait materyal kanıtların Mısır dışındaki bir araştırmasını sunmaktadır. Bölgeler, Sirenayka, Kıbrıs, doğu Akdeniz bölgesi, Küçük Asya'nın kıyıları, ve Ege'den oluşmaktadır. Bu tezde sunulan materyal kanıtlar, mimari, heykeller, terakota figürinler, seramikler, sikkeler, ve küçük sanat eserleridir. Bu çalışma, materyal veriler üzerindeki yerel ve yerel olmayan etkileri analiz etmeyi ve Ptolemaiosların bu denizaşırı bölgeleri yönetmesindeki motivasyonlarını açıklamayı amaçlamaktadır. Bölüm 1, giriş ve Ptolemaios krallığının tarihi arka planını sunmaktadır. Ptolemaiosların yabancı bölgelerdeki hakimiyetine dair idari ve askeri tarih tartışılmaktadır. Bölüm 2-6, Ptolemaioslar tarafından yönetilen her bir yabancı bölgeyi sırasıyla tanıtmaktadır: Sirenayka, Kıbrıs, doğu Akdeniz bölgesi, Küçük Asya'nın kıyıları, ve Ege bölgesi. Her bir materyal kategorisi; sırasıyla mimari, heykeller, terakota figürinleri, seramikler, sikkeler, ve küçük sanat eserleri; bütün bölümlerde işlenmiştir. Korunmuş olan materyal kanıtlar ve yalnızca yazıtlardan bilinenler bu çalışmaya dahil edilmiştir. Materyal kanıtların analizi, Helenistik doğu Akdeniz'in yerlileri arasındaki ilişkileri kültürel, dini, ekonomik, askeri, ve idari yönleriyle ispat edilmesini amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bölüm 7 sonuçlar üzerine bir tartışma sunmaktadır. Kıbrıs ve doğu Akdeniz bölgesi, Yunan uygarlığını benimsemesi Ptolemaiosların gelişiyle aynı zamana denk geldiği için, büyük ölçekli bir Ptolemaios etkisi göstermektedir. Fakat, Küçük Asya ve Ege Ptolemaioslardan önce zaten Yunan uygarlığını benimsediği için Ptolemaiosların etkisini kapsamlı bir biçimde göstermemektedir. Sirenayka, zaten Yunan uygarlığı benimsediği ve doğrudan Mısır'dan bir etki aldığı için özel bir vaka sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a survey of Ptolemaic material evidence outside Egypt in the eastern Mediterranean during the 3rd-2nd centuries BC. The regions include Cyrenaica, Cyprus, the Levant, coastal Asia Minor, and the Aegean. The types of material evidence presented are architecture, sculpture, terracotta figurines, ceramics, coinage, and minor arts. The thesis aims to analyze the local and non-local impacts on the material data as well as the motivations of the Ptolemies occupying these overseas territories. Chapter 1 presents the historical background of the Ptolemaic kingdom. The administrative and military history relating to the Ptolemaic rule in the foreign territories is discussed. Chapters 2-6 introduce each foreign territory occupied by the Ptolemies, in the following order: Cyrenaica, Cyprus, the Levant, coastal Asia Minor, and the Aegean. Each material category, namely architecture, sculpture, terracotta figurines, ceramics, coinage, and minor arts, is covered in all these chapters. Both surviving materials and these known only from inscriptions are included in the study. The analysis of the material evidence aims to demonstrate the relations among the inhabitants of the Hellenistic eastern Mediterranean in terms of cultural, religious, economic, military, and administrative aspects. Chapter 7 offers conclusions. Cyprus and the Levant shows a large scale Ptolemaic impact since the Hellenization coincided with the arrival of the Ptolemies in these regions. However, Asia Minor and the Aegean do not reveal the Ptolemaic influence in great detail since these territories were already Hellenized. Cyrenaica presents a special case since it was also already Greek but received a more direct impact from Egypt.