Göçmen kaçakçılığı rotaları ve yabancı savaşçılar, kaçakçılık-terör ilişkisi
Immigrant smuggling routes and foreign fighters, smuggling – terrorism affiliation
  1. Tez No: 747096
  2. Yazar: BERAT İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu araştırmanın amacı, dünyada ve Türkiye'de her geçen yıl sayısı artan ve büyümekte olan göçmen-sığınmacı sorununu, rotalarını ve bu rotalara terörün ve kaçakçıların nasıl dahil olduğunu ele almaktır. Göçün sınırlar üzerinden gerçekleştiği gerçeğinden hareketle, Türkiye'nin sınırlarındaki durum ve buna yönelik aldığı kolluk, fiziksel ve teknolojik önlemlerin neler olduğuna değinilmektedir. Güneyimizde ise Suriye'de gerçekleşen iç savaşın varlığından ötürü farklı bir göç olgusu ortaya çıkmıştır ki bu da Yabancı Savaşçılar konusudur. Suriye'de bulunan bütün savaşan gruplara dünyanın farklı farklı ülkelerinden katılımlar olmakla birlikte bu çalışmanın özelinde DEAŞ (Irak ve Şam İslam Devleti) Terör Örgütüne katılan Yabancı Savaşçılar ele alınmaktadır. Bunların göç etme sebepleri, toplam sayıları, gidiş- dönüş sayıları ve rotaları mümkün olan en güncel veriler ile ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın hem bütününde hem de DEAŞ özelinde terör-kaçakçılık ilişkisinden bahsedilmektedir. Bu anlamda, DEAŞ Terör Örgütünün petrol, tarihi eser, uyuşturucu başta olmak üzere, insan ve silah kaçakçılığı ve bunların kaçaklık ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Aslında her biri birer tez konusu olabilecek geniş konu başlıklarını bir tez çalışmasında gereğiyle anlatabilmek mümkün değildir. Ancak tezin yazılmasındaki amaç; bu konulara ilgi duyan ve akademik çalışma yapan insanların resmin bütününü görebilmelerini ve genel hatları ile fikir sahibi olabilmelerini sağlamaktır. Bu araştırmanın yöntemi; nitel araştırma şeklindedir ve veri toplama yöntemlerinden haber incelemesi ve literatür taraması şeklindedir. Tezin kaynakları ise çoğunluk itibariyle rapor ve istatistik odaklıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to address with the problem of immigrant-refugee, whose number is increasing and growing every year in the world and in Turkey, their routes and how terrorism and smugglers are involved in these routes. Based on the fact that immigration takes place over borders, the situation at Turkey's borders and the law enforcement, physical and technological measures taken for this are mentioned. In the south of our country, a different immigration phenomenon has emerged due to the existence of the civil war in Syria, which is the subject of“Foreign Fighters”. Although there are participations from different countries of the world to all the warring groups in Syria, this study specifically deals with the Foreign Fighters who joined the DAESH (Islamic State of Iraq and Damascus) Terrorist Organization. The affiliation between terrorism and smuggling is mentioned both in the whole of the study and in particular DAESH. The reasons for FFT's migration, their total numbers, the number of round-trips and routes are tried to be revealed with the most up-to-date data possible. The relationship between terrorism and smuggling is mentioned both in the whole of the study and specifically in DAESH. In this sense, DAESH terrorist organization's human and weapon smuggling, especially oil, historical artifacts, drugs, and these smuggling affiliations have been tried to be revealed. In fact, it is not possible to adequately explain broad topics, each of which can be a thesis topic, in this thesis study. However, aim of the thesis is to enable people who are interested in or doing academic work on these subjects to look at the whole picture and get an idea, albeit in general terms. The method of this research; It is in the form of qualitative research and data collection methods are in the form of news analysis and literature review. The sources of the thesis are mostly based on reports and statistics.