Gazâlî'de kişisel özdeşlik
Personal identity in Ghazali
- Tez No: 747097
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Gazâlî'nin ölüm ve ölüm sonrası hayat ile ilgili ortaya koyduğu görüşler kişisel özdeşlik ile ilişkilendirilerek din felsefesi açısından ortaya konmaya çalışılmıştır. Gazâlî'nin görüşleri ortaya konmadan önce ikinci bölüme alt yapı olması mahiyetinde, din felsefesinde kişisel özdeşlik başlığı altında kişisel özdeşlik kavramı ve mahiyeti, ölüm sonrasında kişisel özdeşlik, kişisel özdeşlikteki beden problemi ve ölüm sonrasında kişinin karşılaşacağı ödül ve cezanın şahsiliği üzerinde durulmuş ve genel problemler aktarılmaya çalışılmıştır. Gazâlî, ölüm ve ölüm sonrası hayat ile ilgili detaylı çalışmalar yapmış ve bu konuda filozofların ortaya koyduğu görüşleri çürütmek için çeşitli delillerle görüşlerini savunmuştur. Gazâlî'nin ölüm, ruh, ruh ve beden ilişkisi, haşr, yeniden dirilme ve ahirette yaşanacak olan ödül ve cezayla ilgili görüşleri din felsefesindeki kişisel özdeşlik tartışmalarıyla ilişkilendirilerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Gazâlî'nin görüşleri verilirken modern din felsefecilerin görüşlerine de değinilmiş, ayrıştıkları veya benzeştikleri noktalar da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ghazali's views on death and life after death have been tried to be revealed in terms of philosophy of religion by relating them to the personal identity. Before revealing Ghazali's views as a background to the second part, under the title of personal identity in the philosophy of religion, the concept and the nature of personal identity, personal identity after death, body problem in personal identity and the personality of the reward and the punishment that a person will encounter after death have been emphasized and general problems have been tried to be conveyed. Ghazali has done detailed studies on the death and the life after death and defended his views with various evidences in order to refute the views of philosophers on this issiue. Ghazali's views on the death, soul, soul-body relationship, resurrection, hashir (bodily resurrection) and the reward and the punishment in the hereafter have been tried to revealed by relating them to the discussions of personal identity in the philosophy of religion. At the same time, while Ghazali's views are given, the views of modern religious philosophers are also mentioned, and the points where they differ or resemble are also stated.