Effect of flower removal on fruit production and harvest season of day neutral strawberries under greenhouse conditions
Çiçek koparmanın sera koşuları altında nötr-gün çileklerinin meyve üretimi ve hasat dönemine etkisi
- Tez No: 747123
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DEMİRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hasat sezonunu uzatma bakımından önemi nedeniyle ticari çilek üretiminde nötr gün çileklerinin kullanımı dünyada artmaktadır. Nötr gün çileklerinin yaz-sonbahar üretimi ile ilgili çalışmalar dünyada yenidir. Dikimden sonra çiçek koparma işlemi çilek yetiştiriciliğinde yaygın bir işlemdir. Nötr gün çileklerinin yaz-sonbahar üretiminde bu uygulamanın önemi konusundaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışma ilkbaharda dikilen nötr gün çileklerinin yaz-sonbahar üretim sisteminde meyve üretimi, meyve kalitesi ve bitki büyümesi üzerine çiçek koparma uygulamalarının etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Denemeler Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 2019 ve 2021 yıllarında yürütülmüştür. Denemede Albion, Portola ve Sweet Ann nötr gün çilek çeşitleri kullanılmıştır. Çeşitlere ait frigo bitkiler 04 Nisan (2019) ve 02 Nisan'da (2021) sera şartlarında dikilmiştir. Denemede, kontrol (K) bitkilerinde hasat sezonu boyunca çiçek koparılmaksızın meyve verimine izin verilmiş; çiçek koparma uygulamaları olarak ise dikimden sonra 21 gün (ÇK/21), 45 gün (ÇK/45) ve 90 gün (ÇK/90) süreyle çiçek koparma işlemi yapılmıştır. Her iki deneme yılında, hasat uygulamalar arasında önce kontrol uygulamalarında başlamış ve yine kontrol uygulamalarında son bulmuştur. Hasat periyodu ÇK/45 ve özellikle uzun süre çiçek koparma nedeniyle ÇK/90 uygulamasında daha kısa olmuştur. Hasat periyodu uygulamalar ve deneme yıllarına göre 87-186 gün (yaklaşık 3-6 ay) sürmüştür. Genel olarak tüm uygulamalarda hasat temmuz ve ağustos aylarında pik yapmıştır. Her iki yılda toplam verimler çiçek koparma uygulamaları ile etkilenmemiştir. Portola çeşidi, Sweet Ann ve Albion'dan daha yüksek verim vermiştir. Genel olarak pek çok meyve kalite parametresi çiçek koparma uygulamalarından etkilenmemiştir. Bununla birlikte kontrol uygulamaları genel olarak daha yüksek meyve ağırlığı ve meyve sayısına, fakat aynı zamanda daha yüksek küçük meyve verimine sahip olmuştur. Portola çeşidi tutarlı olarak en yüksek meyve ağırlığı ve meyve sayısına sahip olmuştur. Her iki yılda Albion en yüksek, Portola en düşük suda çözünür kuru madde (SÇKM) içeriğine sahip olmuştur. Çiçek koparma uygulamaları genel olarak birçok vejetatif büyüme parametresini etkilemiştir. Yaprak sayısı, yaprak alanı, gövde sayısı ve kol sayısı genellikle ÇK/90 ve ÇK/45'te kontrolden daha yüksek olmuştur. Kontrolde meyve varlığı toplam bitki kuru ağırlığını azaltmıştır. Büyüme sezonun sonunda toplam bitki kuru ağırlığı kontrolde azalmış; ÇK/45 ve ÇK/90 uygulamalarında artmıştır. Toplam karbonhidratlar yaz ortasında ÇK/90'da en yüksek, sezon sonunda kontrol ve ÇK/45 uygulamalarında en yüksek olmuştur. Çiçek koparma uygulamaları azot içeriğini etkilememiştir; sezon boyunca azot içeriğindeki değişim karbonhidratlardaki değişime benzer olmuştur. Sonuç olarak başlıca Albion olmak üzere denemeye alınan çeşitlerde optimum verim, bitki büyümesi ve uzun bir hasat periyodu için dikimden sonra 45 gün çiçek koparma uygulaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its importance to extend the harvest season, the use of day neutral strawberries in commercial production has increased worldwide. Studies on summer-fall production with day neutral strawberries are new in the world. Flower removal after planting is a common practice in strawberry cultivation. There is a little information about the importance of this practice in summer-fall production of day neutral strawberries. This study aimed to determinate the effect of flower removal treatments on fruit production, fruit quality, plant growth, and harvest period in summer-fall production system of spring planted day neutral strawberries. Experiments were carried out in Agriculture Faculty of Ondokuz Mayis University in Samsun, Black Sea Region, Türkiye in 2019 and 2021. Albion, Portola and Sweet Ann day neutral cultivars were used in experiment. Bare-root dormant plants were planted in the greenhouse on 04 April (2019) and 02 April (2021). In experiments, plants were either continuously allowed to fruit over harvest season (non removed flowers, NFR) or deblossomed for 21, 45 and 90 days (FR/21, FR/45, FR/90) after planting. In both experimental years, NFR treatments first started their harvest, as well as first terminated harvest period. Harvest time was shorter in the FR/45 and especially in the FR/90, due to long period of removing flowers. Harvest period lasted 87 to 186 days (approximately 3 to 6 months), regarding to different treatments and experimental years. Generally in all treatments, harvest peaked in July and August. In both years, total yields were not affected by flower removal treatments. Among cultivars, Portola over performed Sweet Ann and Albion. Generally, most of fruit quality parameters were not affected by flower removal treatments. However, NFR treatments generally had higher fruit weight and fruit number, but at the same time higher small fruit yield. Portola had consistently the highest fruit weight and fruit number. In both years, Albion had the highest total soluble solid content (TSS), Portola was the lowest. Flower removal treatments generally affected many vegetative growth parameters. Leaf number, leaf area, crown number and runner number were generally higher in FR/90 and FR/45 than in NFR. The presence of fruit in NFR decreased total plant dry weight. At the end of growing season, total plant dry weight decreased in NFR, while increased in FR/45 and FR/90. Total carbohydrate was the highest in FR/90 in mid-summer, while the highest in NFR and FR/45 at the end of the season. Nitrogen content was not affected by flower removal treatments; the change in nitrogen content was similar to that in carbohydrate content. Eventually, for optimum yields, better plant growth and long harvest period, we recommend flower removal 45 days after planting for all three cultivars, mainly for Albion.