Genelleştirilmiş harmonik sayılarını ve bazı özel permütasyonların sayılarını içeren toplamlar
Sums involving generalized harmonic numbers and derangement numbers
- Tez No: 747122
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, harmonik sayı ve harmonik sayı ailesinin genellemeleri ile bazı özel sayıları içeren toplamlar bulunmuştur. Bu toplamlar bazı üreteç fonksiyonlarının N kez türevinin alınması veya özel kombinatoryal işlemler yardımı ile elde edilmiştir. Sabit noktaları bulundurmayan permütasyonların sayısının üreteç fonksiyonunun da N kez türevinin alınmasıyla bazı eşitlikler elde edilmiş ve bu eşitlikler yardımı ile genelleştirilmiş kademeli harmonik sayısı gibi birçok özel sayıyı içeren toplamlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sums involving harmonic number, generalized harmonic number and some special numbers are examined. These sums are obtained by taking N times derivative of some generating functions and special combinatorial operations. Also by taking the N times derivative of the generator function of Derangement number, some equalities have been obtained, and with the help of these equalities, sums containing many special numbers such as generalized harmonic number of rank r have been obtained.