Trakya bölgesinde yetiştirilen bazı yerel şaraplık üzüm çeşitlerinin topraksız kültürde kalsiyum (Ca) absorpsiyon durumunun belirlenmesi
Determination of calcium (Ca) absorption of some local wine grape varieties grown in the thrace region in soilless culture
  1. Tez No: 1012891
  2. Yazar: FURKAN FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KORKUTAL, PROF. DR. ELMAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesi'nde yetiştirilen Karalahana, Karasakız, Papazkarası, Adakarası ve Vasilaki yerel şaraplık üzüm çeşitleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Topraksız kültür koşullarında yürütülen araştırma ile beş yerel çeşidin besin alım düzeyi ortaya konmuştur. Topraksız kültür koşullarında yetiştirilen 2 yaşındaki asmalara diğer makro ve mikro besin elementleri sabit kalmak koşuluyla değişik dozlarda Ca içeren (50 ppm, 100ppm, 200 ppm=Kontrol, 400 ppm ve 800 ppm Ca) besin çözeltileri uygulanmıştır. Denemede; çeşitlerin vejetatif gelişimi (gövde çapı, sürgün uzunluğu ve çapı, yaprak sayısı, budama odunu ağırlığı ve vigor) ile yapraktaki makro ve mikro besin element içerikleri üç farklı dönemde (Temmuz, Ağustos ve Eylül) analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Kontrol=200 ppm Ca içeren çözeltide makro ve mikro besin elementlerinin daha dengeli ve yüksek düzeyde alındığını belirlenmiştir. Kalsiyum dozunun 200 ppm'in üzerine çıkarılması özellikle P, K, Cu ve Zn alımında baskılanmaya; 400 ppm ve üzeri uygulamalarda ise B, Mn, Fe ve Mg içeriklerinde azalmaya yol açtığı tespit edilmiştir. Kalsiyum alımının çeşitlere bağlı olarak önemli farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Papazkarası çeşidinin Ca ve Fe'yi en yüksek düzeyde, Karasakız çeşidinin ise en düşük düzeyde aldığı belirlenmiştir. Buna karşın tüm uygulamalarda yaprak Ca düzeylerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Vejetatif gelişim açısından en yüksek vigor değerini Karalahana, en düşük değerini ise Karasakız çeşidi vermiştir. Sonuç olarak, yerel üzüm çeşitlerinin Kalsiyum alım kapasitelerinin genetik yapıya bağlı olarak değiştiği ve artan Ca dozlarının besin elementi dengesi üzerinde belirgin antagonistik etkiler oluşturduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, local wine grape cultivars (autochthonous) Karalahana, Karasakız, Papazkarası, Adakarası, and Vasilaki grown in the Thrace Region were used as plant material. The research, conducted under soilless culture conditions, aimed to determine the nutrient uptake levels of these five indigenous cultivars. Two-year-old grapevines grown in soilless culture were supplied with nutrient solutions containing different calcium (Ca) concentrations (50 ppm, 100 ppm, 200 ppm = control, 400 ppm, and 800 ppm Ca), while all other macro- and micronutrient elements were kept constant. In the experiment, vegetative growth parameters of the cultivars (trunk diameter, shoot length and diameter, leaf number, pruning weight, and vigor) and the macro- and micronutrient contents of the leaves were analyzed at three different periods (July, August, and September). The results indicated that, under the control treatment (200 ppm Ca), macro- and micronutrient uptake was more balanced and occurred at higher levels. Increasing calcium doses above 200 ppm led to a suppression in the uptake of P, K, Cu, and Zn, while applications of 400 ppm and above resulted in decreases in B, Mn, Fe, and Mg contents. It was also determined that calcium uptake varied significantly depending on the cultivar. The Papazkarası cultivar exhibited the highest uptake of Ca and Fe, whereas Karasakız showed the lowest uptake levels. However, leaf Ca concentrations were found to be insufficient across all treatments. In terms of vegetative growth, Karalahana exhibited the highest vigor, while Karasakız showed the lowest. Overall, the findings demonstrate that calcium uptake capacity in local grapevine cultivars is strongly influenced by genetic factors, and that increasing Ca doses induce pronounced antagonistic effects on nutrient balance.