Gender subversion: A feminist reading of Jeanette Winterson's Sexing the Cherry
Cinsiyet yıkımı: Jeanette Winterson'ın Vişnenin Cinsiyetini Çıkarması üzerine feminist bir okuma
- Tez No: 747141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GHAZWAN ABED JASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez sunumu, Jeanette Winterson'ın Sexing the Cherry adlı filminde kullandığı belirli karakterdeki toplumsal cinsiyeti alt üst etme konusunu analiz etmekte ve cinsiyet alt üst etme teorisi kapsamında incelemektedir. Çalışma, Janet Winterson'ın karakter abartılarını ve altüst etmeyi üst üste bindirdiğini doğrulamaktadır. her karakterin ataerkil yapıyı bozan toplumsal cinsiyete dayalı biçimler. Bu çalışma, karakterlerin kişinin kimliğini yok etmek için kullandıkları yıkıcı formları analiz ederek toplumsal cinsiyet yıkımına ışık tutmayı ve onu netleştirmeyi amaçlamaktadır. Tez ayrıca toplumsal cinsiyetin altüst oluşunun karakterleri nasıl etkilediğini ortaya koymakta ve yazarın bu yıkıcılığı kullanma amacını açıklamaktadır. Birinci bölümde feminizm teorisi, toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet alt üst etme teorisi tanıtılmış, ardından insan erkek ya da kadın olarak alt değiştirme kimliğinin etkisini sunuyorum. İkinci bölüm, Jeanette Winterson'ın roman seks kirazı karakterini sunuyor, karakter Köpek kadın, Jordan, Oniki prenses, Fortunata, Scroggs, Firebrace, Artemis. Üçüncü bölümde sonuç bölümü, tüm proje tartışmasının sonuçlarını gösteren bölüm, sonuç bölümü de bu çalışmanın önerilerini, bulgularını ve önerilerini sunmaktadır. Anahtar Kelime; Cinsiyet Değiştirme; Dog-Woman; Jordan; Twelve Princess; Fortunata; Scroggs; Firebrace; Artemis
Özet (Çeviri)
This study presents the analyses of the gender subversion in the specific character used in Sexing the Cherry by Jeanette Winterson using the theory gender subversion. The study confirms that Jeanette Winterson uses character exaggerations and subvert as overlapping forms to deconstruct the patriarchal structure and gender subversion of each character. This study seeks to shed light on gender subversion and clarify it by analysing the subversive forms used by the characters to destroy the identity of the person. The thesis also reveals how gender subversion affects the characters and explains the writer's goal in using this subversive. The first chapter introduced the feminism theory, gender, and gender subversion theory, as well as the effect of subversion identity as a man or a woman. The second chapter presents the characters of sexing cherry by Jeanette Winterson, namely the Dog woman, Jordon, Twelve princesses, Fortunata, Scroggs, Firebrace, and Artemis. The third chapter presents the conclusion, including the discussion of the entire study, recommendations, findings, and suggestions for future studies. Key Word; Gender Subversion; Dog-Woman; Jordan; Twelve Princess; Fortunata; Scroggs; Firebrace; Artemis