Design and simulation of mushroom-like EBG microstrip patch antenna for the personal wireless networks
- Tez No: 747188
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, kurulum kolaylığı ve kullanım kolaylığı gibi sağladıkları önemli avantajlar nedeniyle kablosuz iletişim yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu özelliklere ek olarak, çok sayıda bağlı uygulama nedeniyle kalabalık olmuştur, bu nedenle ağ operatörleri, özellikle lisanssız mm-dalga aralığında, kullanıcıların yüksek frekans elde etme isteklerini karşılayacak yüksek frekansların kullanılmasına geçilmesini önerdi.“WiGig”teknolojisi gibi ev veya ofis içindeki kişisel ağlarda veri aktarım hızı. Yüksek veri aktarım hızı sağlayan böyle bir aralıktaki zorluk, makul boyutta ve iyi performansta olması gereken anten tasarımıdır. Mikroşerit Yama (MP) antenler, küçük boyutları ve mobil iletişim sistemleriyle entegrasyonları ile bilinir, ancak diğer yandan zayıf kazanç ve dar bant genişliğinden muzdariptirler. Antenin performansını olumsuz etkileyen yüzey dalgaları nedeniyle kabul edilir. Bu çalışmada, 60 GHz uygulamaları için bir MP anten tanıtılmış, tasarlanmış ve geliştirilmiştir. MP anteninin performansını artırmak için mantar benzeri Elektromanyetik Bnadgap (EBG) farklı bir şekil ile tanıtıldı. EBG, antenin parametrelerini geliştirmek için yüzey dalgalarının en aza indirilmesi üzerinde çalışır. Son olarak MP anten parametreleri iyileştirilmiş, simülasyon yazılımından elde edilen simülasyon sonuçlarına göre anten kazancı 8.61 dBi'ye yükseltilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, wireless communications have become widely used because of the important advantages they provide, such as ease of installation and ease of use. In addition to these features, there has been crowding due to a large number of connected applications, so network operators suggested switching to using high frequencies, especially in the license-free mm-wave range, which would meet the users' aspirations to obtain high data transmission speed in personal networks inside the home or office, such as“WiGig”technology. The challenge in such a range that provides high data transfer speed is the design of the antenna, which must be of reasonable size and good performance. Microstrip Patch (MP) antennas are known for their small size and integration with mobile communication systems, but on the other hand they suffer from poor gain and narrow bandwidth. Which is considered due to surface waves that negatively affect the performance of the antenna. In this work an MP antenna is introduced, designed, and enhanced for the 60 GHz applications. In order to enhance the performance of the MP antenna, the mushroom like-Electromagnetic Bnadgap (EBG) is introduced with a different shape. The EBG work on the minimizing of the surface waves to enhance the parameters of the antenna. Finally, the MP antenna parameters is enhanced, according to the simulation results that obtained from the simulation software the antenna gain is raised to be 8.61 dBi.