COVID-19 pandemisi sırasında çalışma koşullarının hemşirelerin duygu, iş stresi ve mesleki benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of working conditions on emotions, work stress and professional self-esteem of nurses during the COVID-19 pandemic.
- Tez No: 747206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi döneminde görev yapan hemşirelerin çalışma koşullarının hemşirelerin duyguları, iş stresi ve mesleki benlik saygısı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan 389 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Negatif Duygu Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel değerlendirmesinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, varyans analizinde çıkan anlamlı farklılaşmanın kaynağının belirlenmesi için post hoc testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda hemşirelerin pozitif duygu düzeyleri artarken mesleki benlik saygısında azalma olduğu, negatif duygu düzeyleri arttıkça stres algılarında artma olduğu, negatif duygu düzeyleri azaldıkça mesleki benlik saygısında artma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of working conditions of nurses working during the COVID-19 pandemic period on nurses' emotions, work stress and professional self-esteem. The sample of the study consist of 389 nurses working in Zonguldak Atatürk State Hospital. The data of the study were collected using Personal Information Form, Positive Negative Emotion Scale, Perceived Stress Scale and Professional Self-Esteem Scale. SPSS 22.0 statistical package program was used in the statistical evaluation of the study. Kolmogorov- Smirnov test, independent groups t test, and one-way analysis of variance for comparing the means of more than two groups were performed. Scheffe test, one of the post hoc tests, was used to determine the source of the significant variation in the analysis of variance. As a result of the study, it was determined that the positive emotion levels of the nurses increased, whereas there was decrease in their professional self- esteem. As the negative emotion levels increased, there was increase in their stress perception. As the negative emotion levels decreased, there was increase in their professional self- esteem.