Kestamid ve kompozitlerinin erozif aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of the erosive wear behavior of castamide and its composites
- Tez No: 747245
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SINMAZÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 214
Özet
Katı partikül erozyonu, gaz veya sıvı bir akışkan tarafından taşınan belirli boyut ve şekildeki aşındırıcı parçacıkların belirli bir çarpma açısı ve hızla tekrarlı olarak hedef malzemeye gönderilerek malzeme yüzeyinde aşınmanın meydana geldiği bir işlemdir. Bu çalışmanın amacı üstün mekanik, fiziksel, kimyasal ve elektriksel özellikleri olan, karıştırıcı pervanesi, makara, döner ve kayar hareketli makine parçaları, kayar kapı sistemlerinde kremayer dişliler, hadde yatakları ve kızaklar gibi çeşitli parçalar ve tüm sanayi kollarında kullanılan bir mühendislik plastiği olan kestamid polimer malzeme, yağlayıcı katkılı kestamid olan kestlub ve yağlayıcı katkılı partikül takviyeli kestamid olan kestoil malzemelerin katı partikül erozyonu ile erozif aşınma davranışlarını incelemektir. Katı partikül erozyonu testleri ortam (oda) sıcaklığında, nozul ile hedef malzeme arası 20 mm mesafe sabit tutularak, farklı hava basınçları altında (1 bar ve 2 bar), çarpma açılarında (15°, 30°, 45°, 60°, 75° ve 90°), maruz kalma test sürelerinde (10, 20 ve 30 s) ve 60 Mesh (200-600 µm) boyutunda garnet aşındırıcı parçacıkları kullanılarak ASTM G76 standardına göre gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, çalışma koşulları sabit tutularak yapılan katı partikül erozyonu testlerinde bütün malzemeler için en yüksek erozyon oranının 30° çarpma açısında meydana geldiğini, malzemelerin hepsinde inkübasyon periyodu ile ağırlık artışı görülürken maruz kalma sürelerinin artmasıyla ağırlıklarında azalma meydana geldiğini göstermiştir. Mekanik özellikler ile erozyon oranları arasında bir ilişki bulunamamış olup en az erozif aşınma direncinin kestlub malzemesinde meydana geldiği görülmüştür, buna bağlı olarak yağlayıcı katkıları bulunan kestlubun erozyon oranının diğer malzemelere göre daha yüksek olması sebebiyle yağlayıcı katkıların erozif aşınmayı artırıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solid particle erosion is a process in which abrasion occurs on the material surface by repeatedly sending abrasive particles of certain size and shape, carried by a gas or liquid fluid, to the target material at a certain impact angle and speed. The aim of this study is to investigate the solid particle erosion and erosive wear behaviors of the materials such as castamide polymer material, which is an engineering plastic used in various parts such as mixing propeller, roller, rotating and sliding moving machine parts, rack gears in sliding door systems, rolling bearings and slides and lubricant doped kestlub and kestoil materials with lubricant doped and particle reinforcement. Solid particle erosion tests are carried out at ambient (room) temperature, stand of distance of 20 mm between the nozzle and the target material constant, under different air pressures (1 bar and 2 bar), at impact angles (15°, 30°, 45°, 60°, 75° and 90°), exposure test times (10, 20 and 30 sec) and 60 Mesh (200-600 µm) size garnet abrasive particles according to ASTM G76. Experimental results showed that in solid particle erosion tests performed by keeping the working conditions constant, the highest erosion rate was observed at 30° impact angle for all materials, while mass increase was observed in all materials with the incubation period, their masses decreased with the increase of exposure times. No relationship was found between mechanical properties and erosion rates and the least erosive wear resistance was observed in kestlub material. Accordingly, it has been observed that lubricating additives have an erosive wear-increasing effect due to the fact that the erosion rate of kestlub with lubricant additives is higher than other materials.