Üniversite öğrencilerinin sporda bahis oynama motivasyonlarının incelenmesi
The gambling motivation in sport of university students
- Tez No: 747246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, sporda müşterek bahis oynayan üniversite öğrencilerinin bahis oynama motivasyonlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Adana İlindeki Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören 243 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Chantal, Vallerand ve Vallieres tarafından geliştirilip Karlı (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan bahis oynama güdülerini değerlendiren 28 maddeden oluşan“Bahis Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizi bilgisayar ortamında yapılmıştır. Yapılan Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Araştırmada verileri çözümlemede aritmetik ortalama (x̅), frekans (f) yanı sıra bağımsız ikili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t testi, ikiden fazla grup ortalamalarının analizinde ise tek yönlü varyans analizi (Avona) testi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin bahis oynama motivasyon düzeylerinin aylık harcanan para ve bahis oynama sıklığı değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunurken diğer değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Özellikle üniversite öğrencilerinin mesleki eğitim aldıkları alan ve eğitim içeriklerinden istendik davranışlar geliştirmedikleri ve bahis oyunlarına bakış açılarının yaklaşık aynı olduğu bulgusu en çarpıcı sonuç olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the motivation of university students who bet on sports. The sample of the study consisted of 243 students studying at Çukurova University in Adana. Personal information form and“Betting Motivation Scale”, which consists of 28 items, which evaluates the motivation to bet, developed by Chantal, Vallerand and Vallieres and adapted into Turkish by Karlı (2008) were used as data collection tool in the research. Statistical analysis of the obtained data was done in computer environment. As a result of the Kolmogorov-Smirnov test, it was determined that the data were normally distributed. In the study, the arithmetic mean (x̅), frequency (f) was used to analyze the data, as well as the Independent Sample t-test for independent pairwise comparisons, and the one-way analysis of variance (Avona) test for the analysis of the averages of more than two groups. As a result of the research, there were significant differences between the wagering motivation levels of university students, the money spent and the frequency of betting, while there was no significant difference between the other variables. The most striking result was the finding that university students, in particular, did not develop desired behaviors in their vocational training and educational content, and that their perspectives on betting games were approximately the same.