Renkli görüntüler için SFC yöntemiyle dijital damgalama
Color image watermarking using SFC
  1. Tez No: 747257
  2. Yazar: NACİ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAM ALİYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
El yapımı kağıt üretiminde meydana gelen su izleri gibi dijital damga da, görüntünün ayrılmaz bir parçası olarak, dijital görüntünün kime ait olduğu hakkında bilgi saklar. Son zamanlarda geliştirilen yöntemlerle damgalama konusunda dayanıklılık ve hissedilmezlik yönünden iyi sonuçlar alınmıştır. Bu yöntemler başta gri tonlamalı görüntüler için önerilmiş, sonra renkli görüntüler için de uygulanmıştır. Gri tonlamalı görüntüler reel matrislerle temsil edilir. Dijital görüntü damgalama için geliştirilen yöntemler görüntünün bu matris temsilini kullanır. Renkli görüntüler ise çoğu zaman 3 boyutlu tensörlerle temsil edilir. Bu damgalama yöntemlerini renkli görüntülere uygulayabilmek için bir şekilde bu tensörler reel matrislere dönüştürülür. Bazen de görüntü kuaterniyon girdili matrise dönüştürülür ya da yöntemler tensörlerle çalışacak şekilde genelleştirlir. Biz bu tezde genelleştirilmiş Sierpiński eğrisinin yardımıyla renkli görüntüyü kompleks girdili bir matrise dönüştürmüş olduk. Bu sayede gri tonlamalı görüntülerde olduğu gibi renkli görüntüler de skaler girdili matrislere dönüşmüş oldu. Dolayısıyla damgalama için DCT, DWT, SVD gibi teknikleri kullanan bir çok yöntem hemen hemen hiç bir değişikliğe gerek duymadan renkli görüntülere uygulanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Just like the watermarks that occur in handmade paper production, a digital watermark, as an integral part of the image, stores information about who owns the digital image. In the literature, good results were obtained in terms of robustness and imperceptibility in watermarking with the methods developed recently. These methods were initially proposed for grayscale images and then applied to color images. Grayscale images are represented by real matrices. Methods developed for digital image watermarking use this matrix representation of the image. Color images are often represented by 3D tensors. In order to apply these watermarking methods to color images, these tensors are somehow converted to real matrices. Sometimes the image is converted to a matrix with quaternion inputs, or the methods are generalized to work with tensors. In this thesis, we have transformed the color images into complex matrices with the help of the generalized Sierpiński curve. In this way, color images have been transformed into matrices with scalar inputs as well as grayscale images. Therefore, many technics used for watermarking such as DCT, DWT, SVD, could be applied to color images without the need for any modifications.