A comparative evaluation of super resolution methods on color images
Süper çözünürlük metodlarının renkli görüntüler üzerinde karşılaştırmalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 286097
  2. Yazar: FULYA ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, renkli görüntüler üzerinde süper çözünürlük algoritmaları uygulanmıştır. RGB, HSV ve YIQ renk uzaylarındaki görüntülerin çözünürlüğü arttırılmıştır. Bu tezde HSV renk uzayındaki görüntülerin iyileştirilebilmesi için üç çözüm metodu önerilmiştir. Bu çözüm önerileri HSV renk uzayındaki süper çözünürlüklü görüntülerin üstünde oluşan renk bozulmalarını gidermeyi ve işlem yükünü azaltmayı amaçlamaktadır. Bu renk uzayında elde edilen PSNR değerleri, diğer iki renk uzayından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. RGB renk uzayındaki deneylerde görüntünün üç ayrı kanalına süper çözünürlük yöntemleri uygulanarak PNSR ölçümleri alınmıştır. YIQ renk uzayında yapılan çalışmalarda, sadece Y kanalına süper çözünürlük algoritmaları uygulanmıştır. Y kanalı, YIQ renk uzayındaki görüntünün aydınlık bileşenidir bu nedenle görüntünün çözünürlüğünü arttırmak için Y kanalının çözünürlüğünü arttırmak çok önemlidir. HSV renk uzayı için önerilen üçüncü yöntemde de benzer şekilde V (parlaklık) kanalına süper çözünürlük algoritmaları uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, YIQ renk uzayındaki çalışmalardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler sırasında dört farklı süper çözünürlük algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmalar genellikle siyah beyaz görüntülerin çözünürlüğünü arttırmak için kullanılır ancak bu tezde bu algoritmaların renkli görüntüler üzerindeki performansları da test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is proposed to get the high definition color images by using super ? resolution algorithms. Resolution enhancement of RGB, HSV and YIQ color domain images is presented. In this study, three solution methods are presented to improve the resolution of HSV color domain images. These solution methods are suggested to beat the color artifacts on super resolution image and decrease the computational complexity in HSV domain applications. PSNR values are measured and compared with the results of other two color domain experiments. In RGB color space, super ? resolution algorithms are applied three color channels (R, G, B) separately and PSNR values are measured. In YIQ color domain, only Y channel is processed with super resolution algorithms because Y channel is luminance component of the image and it is the most important channel to improve the resolution of the image in YIQ color domain. Also, the third solution method suggested for HSV color domain offers applying super resolution algorithm to only value channel. Hence, value channel carry brightness data of the image. The results are compared with the YIQ color domain experiments. During the experiments, four different super resolution algorithms are used that are Direct Addition, MAP, POCS and IBP. Although, these methods are widely used reconstruction of monochrome images, here they are used for resolution enhancement of color images. Color super resolution performances of these algorithms are tested.