Sayısal renkli görüntüler için uzamsal düzlem yöntemleri kullanan yeni bir hibrit steganografi algoritması
A new hybrid steganography algorithm using spatial domain methods for digital color images
  1. Tez No: 823516
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnternet ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla beraber, insanların birbirleriyle haberleşmesi ve sosyal medya ortamlarında çoklu ortam nesnelerini paylaşması kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak kişisel ve telif hakları ile korunan verilerin uçtan uca güvenli bir şekilde aktarılması önem arz etmektedir. Şifreleme olarak bilinen Kriptografi ile veri gizleme olarak bilinen Stegonagrafi kavramları ve teknikleri, veri gizliliğini sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Steganografik teknikler, gizli verileri metin, ses, görüntü ve video dosyaları içerisine çaktırmadan gizlemek için kullanılmaktadır. Bu tekniklerdeki başarım, yüksek sağlamlık ve kapasite, yüksek algılanamazlık elde edilmesiyle ölçülmektedir. İlgili başarım ölçütlerini arttırmak için uzamsal ve frekans alanında çok sayıda teknik önerilmektedir. Tez çalışması kapsamında, uzamsal alanda yaygın kullanılan LSB, PVD, EMD ve GEMD teknikleri detaylı incelenmiş olup, bu teknikler ve bunların beraber kullanımına yönelik görüntü steganografisi için yeni bir veri gizleme yöntemi sunulmaktadır. Genel olarak, literatürde görüntü steganografisi için yapılan veri gizleme çalışmalarında, örtü görüntü içerisine veriler tek bir teknik ile gizlenmektedir. Tez çalışması kapsamında önerilen yöntemde, örtü görüntünün her bir pikseline farklı farklı tekniklerle veriler gizlenmektedir. Veri gizleme tekniklerinin belirlenmesi örtü görüntünün ilk piksel değeri ve kullanılacak tekniklerinin sayısına bağlıdır. Bu sayede örtü görüntü içerisine saklanacak verinin gizliliği, güvenliği ve algılanmazlığı sağlanmaktadır. Önerilen yöntemde, veri gizlemede 1 ila 4 adet arasında yöntem kullanımına ilişkin çalışma yapılmıştır. Ancak, yöntem sayısının 1 ila 8 adete yükseltilmesi, kapasiteden önemsenmeyecek bir kayıpla, çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle önerilen yöntem, esnek ve geliştirilmeye son derece müsaittir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet and communication technologies, it is easy for people to communicate with each other and share multimedia objects in social media environments. However, it is important to transfer personal and copyrighted data securely from end to end. Steganography, known as data hiding, is widely used to ensure data privacy. Steganographic techniques are used to hide confidential data in text, audio, image and video files. Performance in these techniques is measured by achieving high robustness and capacity, high imperceptibility. In this thesis, LSB, PVD, EMD and GEMD techniques, which are widely used in the spatial domain, are examined in detail, and a new data hiding method for image steganography is also proposed for these techniques. In general, in data hiding studies for image steganography in the literature, data is hidden in the cover image with a single technique. In the proposed method, the secret data is hidden in each pixel of the cover image with different techniques. The determination of data hiding techniques depends on the first pixel value of the cover image and the number of techniques. In this way, the privacy, security, and invisibility of the secret data in the cover image is ensured. The experimental results were carried out with 4 different methods. However, up to 8 methods can be adapted very simply, with a negligible loss of capacity. The proposed method is therefore flexible and highly adaptable.