Sanatta orjinallik, sanatçı kişiliğe psiko - astrolojik yaklaşım
  1. Tez No: 74726
  2. Yazar: MEHMET UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN İNAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan, fizyolojik, biyolojik ve ruhsal özellikleri olan bireysel bir varlıktır. Bu özelliklerin birbiriyle uyumu veya uyumsuzluğu insanın yaşam içinde ki fonksiyonunu etkiler. İnsan yaşamında her an seçicidir. Tercih ettiklerini seçerek kendini inşa eder. inancını, mesleğini, alışkanlıklarını seçer ve yaşamına sokar. Seçenekler karşısında akıl ve sezgi kullanılır. Sezgi, akıl, duygu, hayalgücü ve bunlar gibi insana özgü herşey ruh kavramı içinde varolurlar. Sanat ruhsal özellikler taşır ve yaratıcı bir olgudur. Ruhun belli araçlarla dışa yansıması sonucu oluşan sanatsal yaratı, kişisel estetik özellikler gösteriyorsa bir değerden söz edilebilir değerli olan doğru ve kalıcı olandır. Sanat, insana bağlı insan tarafından yapılan bir uğraştır. Sanatın taşıdığı anlam ve etkileme gücü sanatçısının kişiliği (mizacı) ile doğrudan ilgilidir. Hayalgücü sınırsız bir ruh hali sanatsal yaratı için ön koşuldur, insanda bu özelliklerin azlığı ya da çokluğu sanatının gücünü, etkisini belirler. Sosyal gerçek, insan faktörünün belirleyici olduğu değişken özelikler gösteren bir gerçektir, kainat gerçeği ise, daha insan doğmadan varlığının bir yönünü değişmeyecek biçimde kurgular. Bu doğum, yaşam ve ölümü içeren kurgu içinde ki kişiliğimiz (mizacımız)'dır. Bu bir matematik kurgudur. Bu kurgunun, ne olduğunu anlamak istediğimizde bilgi edinmemiz gerekiyor. Bilgi edinebileceğimiz alanlar nümeroloji, astroloji, psikoloji gibi alanlardır. Astroloji bir ahengin ifadesidir. Karmaşanın düzene sokulmasıdır, insanın kendi kişisel özeliklerini tanımasına yardımcı olur. Yaşam içinde ki gerçek rolünü bulmasını ve bu rolü nasıl oynaması gerektiğini öğretir. Sanatçı, temel rollerden biridir. Yaratıcılık içeren bütün meslekler (ressam, heykeltraş, şair v.s) IVBu kavram içinde varolurlar. Kişilik özeliklerimizin neler olduğunu bilmek bizi yaşama bağlayacak mesleğimizin ne olması gerektiği konusunda ipuçları verir. Orjinal rolün yaşam içinde sergilenmesi bir anlamda evrensel kültüre orjinal üretim ve katkının yapılmasıdır. Orjinal rolünü sergileyen sanatçı, kendi sisteminin temsilcisidir. O tamamıyla orjinal, kendisine ait ruh kavramı içinde varolanlarla kendini ifade eder. Bütün bunlar sanatçının yaşamını kapsayacak onu o yapacak, ne parçalanabilecek ne de bölünebilecek bir birliktir, bu aynı zamanda orjinal olmanın değişmez koşuludur.
Özet (Çeviri)
Human is an individual creature with physiological, biological and spiritual traits. The harmony or inharmony of these traits affects human's funation in life. Human Is a chooser in all mome of his life. He builds himself by choosing what he prefers. He chooses his behefs, profession, habits and puts them Into his life, mind and senses are used for choosing. Senses, mind, emotions, imagmaton and everthmg like these that humans have exist in the spirit. Art has spiritual traits, and is a creative event If artistic creation, which comes alive by the expression of the spirit, shows aesthetic characteristic then a value can be talked about. The valuable is the right and permanent Art is something that is about the human and is done by the human. The meaning and effect that art carries is directly linked with the charactes of the artist. Strong senses and unlimited imagination is a must for artistic creation. The amount of these traits In a person, effects his art's power Social truth is a truth that human factor is efficient in and therefore is changable. where as the truth of the universe writes a part of human's existance In an unchang way even before he was born. It is our character that is included in this fiction that includes birth, life and death. This is a mathematical fiction. We need to get information to understand what this fiction is. The fields in which we can collet ınfırmatıon from are, numberology, astrolog, psychology. Astrolgy is an expression of harmony. It is chaos put in order. It helps human understand his awn personal char acterıstıcs, teaches him his role in life and how to play it. Artist is one of the main roles. All profession demanding creativity (art, sculpture, poetry etc. )exist in this idea. Knowing what our characteristics are, ties us to life and gives us clues about what our profession should be. VIExhibiting the original role in real life is in a way, production and is a contribution to the international culture. Artist who exhibits his original role is a representative of his own system. He is completely original, expresses himself with what exists in his spirit. All of these will include an artist's life, will make him what he is. This is a whole that can't be seperated. is also the must of being original.