Örgütsel çatışma beraberindeki stres ve uygulama
Organizational conflict stress along with it and application
- Tez No: 74725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN YELKİKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Günümüz örgütleri; türü ve faaliyeti ne olursa olsun, hızlı ve sürekli değişen bir çevre ortamı içerisindedirler. Örgütler sürekli olarak gelişmekte ve geliştikçe de karmaşıklaşmaktadırlar. Bunun sonucu olarak da işgörenler, içinde bulunduğumuz çağın sosyal yaşamının en önemli problemlerinden örgütsel çatışma ve beraberinde stresle karşılaşmaktadırlar. İnsanlar hayatlarının önemli bir bölümünü, kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığı, iş ortamında geçirmektedirler. İşgörenler işinde bulunduğu sürece hatta evinde bile, işleri ile ilgili konuları düşünmeye devam etmektedirler. Dolayısıyla insanların çatışmayla birlikte strese girmesine neden olan en temel unsurun, onların yaptığı iş ve buna bağlı çalışma ortamı olduğunu söylemek mümkündür. Örgütsel stres işgörenlerin bedensel ve ruhsal sağlığını tehdit eden ve örgütsel verimliliği düşüren etkenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle örgüt yöneticileri örgütsel stresin nedenlerini ve olası sonuçlarını iyi bilmeli ve meydana gelen örgütsel stresi yönetmeye yönelik tedbirleri almalıdır. Yapılan çalışmada öncelikle örgütsel çatışma kavramının tanımı yapılmış ve örgütsel çatışma nedenleri incelenmiştir. Sonra örgütsel çatışmanın yönetimi incelenmiştir. Daha sonra stres ve örgütsel stres kavramının tanımlan yapılmıştır. Örgütsel stresin oluşmasına neden olan bireyin kendisi ile ilgili stres kaynakları, genel çevre ortamına bağlı stres kaynakları ve en önemli etken olarak değerlendirilen, işe ilişkin stres kaynakları incelenmiştir. Örgütsel stresin; bireye, örgüte, verimliliğe ve ülke ekonomisine olan etkileri ve beraberinde örgütsel stresin yönetimine yönelik, birtakım yönetim teknikleri incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise Çanakkale'de faaliyet gösteren bir askeri garnizonda çalışan işgörenleri kapsayan ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonucu elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile işgörenlerin örgütsel stres kaynaklan ve bunların etki dereceleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Current organizations, whatever their types and activities, are in rapidly and continuously changing environment. Organizations incessantly enhance, as they enhance they get complicated. Consequently, employees are subjected to stress with organizational conflict, which are the one of the most important problems of our age's social life. People spend an important part of their life in the workplace in which they make money for themselves and their families. Employees always think about their jobs not only at workplace, but also at home. Therefore, it is possible to say that the main reason that causes stress with conflict is their job and job environment. Organizational stress is one of leading factors that threaten employees' physical and mental health and decrease organizational productivity. So, managers should know well the causes of organizational stress and its probable results, and they should take measures to manage the organizational stress. In the study, first organizational conflict is defined and the sources of organizational conflict are searched. Secondly, conflict management techniques are searched. And then, stress and organizational stress are defined. And then, the sources of individual stress, the sources of environmental stress and the sources of stress at workplace, which is considered to be the most important source of stress, are searched, impacts of stress on the individual, organization, productivity and the economy are investigated, as well as stress management techniques. In the application part, a research based on a survey, applied to employees in Çanakkale military garrison, is explained. By evaluating the survey results, the sources of employees' organizational stress and their impacts are tried to be identified.