Annelerin algılanan ebeveyn kabul/reddi ve duygu düzenleme becerileri ile durumluk sürekli kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mothers' perceived parental acceptance-rejection, emotional regulation skills and state-trait anxiety
- Tez No: 747275
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, annelerin algılanan ebeveyn kabul/reddi ve duygu düzenleme becerileri ile durumluk sürekli kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ilinde yaşayan çocuk sahibi kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2020 Ekim ve 2021 Mayıs ayları arasında İstanbul ilinde yaşayan, yaş ortalaması 44 olan toplam 487 çocuk sahibi kadından oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (EKRÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Verilerinin analizinde ve incelenmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Referans değerlerine göre, ölçeklerin basıklık ve çarpıklık değerlerinin normal dağılım için uygun olduğu ve bu sebepten dolayı parametrik analizlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Ebeveyn Kabul Red Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Ebeveyn Kabul Red Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeğinin demografik değişkenlere göre fark analizleri için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way Anova) ve bağımsız örneklemler T Testi yapılmıştır. Değişkenlerin yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda katılımcıların duygu düzenleme güçlüğü ve algılanan ebeveyn kabul/redlerinin durumluk ve sürekli kaygıyı anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların duygu düzenleme güçlüklerinin ebeveyn kabul/red algılarını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Durumluk sürekli kaygı ile duygu düzenleme güçlüğünün arasında orta ve yüksek düzeyde pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Bireylerin medeni hal, alkol kullanma ve eğitim durumu değişkenlerine bakıldığında ebeveyn kabul/red algıları, duygu düzenleme güçlükleri ve durumluk sürekli kaygıları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bireylerin öz anne baba yanında büyümesine bakıldığında ebeveyn kabul/red algılarında anlamlı bir farklılık olduğu, duygu düzenleme güçlükleri ve durumluk sürekli kaygıları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Bireylerin psikiyatrik tanı almış olma durumlarına bakıldığında ise tüm değişkenlere göre anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Gelir durumu değişkenine göre ise bireylerin ebeveyn kabul/red algılarında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı fakat duygu düzenleme güçlüğü ve durumluk sürekli kaygılarında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sonraki araştırmalara ve pratik uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur. Problemleri çözme yolunda yapıcı etkisi olacağı düşünüldüğü için çocuk ve ebeveynlere yönelik eğitici ve terapötik faaliyetler tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between mothers' perceived parental acceptance/rejection, emotion regulation skills and state trait anxiety. The universe of there search consists of women with children living in Istanbul. The sample of the study consists of 487 women with children, with an average age of 44, living in Istanbul between October 2020 and May 2021. Socio-Demographic Information Form, Parental Acceptance-Rejection Scale (PARQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) and State Trait Anxiety Inventory were applied to the participants in order to measure the variables in the study. SPSS 25 program wasused in the analysis and examination of the data. According to the reference values, it was decided to use parametric analyzes because the kurtosis and skewness values of the scales were suitable for the normal distribution. The relationships between Parental Acceptance Rejection Scale, Difficulty in Emotion Regulation Scale, State and Trait Anxiety Scale were examined by Pearson Correlation analysis. One-way Analysis of Variance (One-way ANOVA) and independent samples T-Test were performed for the difference analysis of Parental Acceptance Rejection Scale, Emotion Regulation Difficulties Questionnaire, State and Trait Anxiety Scale according to demographic variables. Multiple Linear Regression analysis wasused for the predictive analysis of the variables. As a result of the findings, it was determined that the participants' difficulty in emotion regulation and perceived parental acceptance/rejection significantly predicted state and trait anxiety. It was observed that the emotional regulation difficulties of the participants significantly predicted their perceptions of parental acceptance/rejection. It was found that there was a moderate and highlevel of positive correlation between state trait anxiety and difficulty in emotion regulation. When individuals' marital status, alcohol use and educational status variables were examined, it was seen that there was no significant difference between parental acceptance/rejection perceptions, emotional regulation difficulties and state trait anxiety. When the individuals grew up with their parents, it was determined that there was a significant difference in parental acceptance/rejection perceptions, and there was no significant difference between emotion regulation difficulties and state trait anxiety. Considering the status of individual shaving a psychiatric diagnosis, it was determined that there was a significant relationship according to all variables. According to the income status variable, it was determined that there was no significant difference in the perceptions of parental acceptance/rejection of the individuals, but there was a significant relationship in the difficulty of emotion regulation and state trait anxiety. In line with the findings obtained from there search, suggestions for further research and practical applications a represented. Educational and the rapeutic activities for children and parents are recommended as it is thought to have a constructive effect on solving problems.