Probiyotik Bacillus türlerinin bazı gıda patojenleri üzerine antimikrobiyal etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the antimicrobial effect of probiotic Bacillus species against some food pathogens
  1. Tez No: 747283
  2. Yazar: BURCU MİNE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Konakçı sağlığı üzerinde yararlı etkiler sağladığı bilinen probiyotikler, günümüzde gıda ürünlerine daha fazla dahil edilmekte ve gıda takviyesi olarak kullanımı önerilmektedir. Probiyotikler üzerine yapılan çalışmalar genellikle Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp. üzerine odaklansa da son yıllarda Bacillus türlerinin insan gastrointestinal sisteminden izole edilmesi ve endospor oluşturmaları onları önemli probiyotik potansiyele sahip mikroorganizma grubu haline getirmiştir. Bu çalışmanın amacı probiyotik Bacillus türlerinin Staphylococcus aureus subsp. aureus (ATCC25923), Listeria monocytogenes (ATCC13932), Escherichia coli (CECT4972) ve Salmonella Typhimurium (ATCC14028)'a karşı antimikrobiyal aktivitesini in vitro olarak test etmektir. Bu amaçla farklı kaynaklardan izole edilen ve probiyotik özellikte oldukları belirlenen beş Bacillus spp. (B. subtilis, B. coagulans, B. clausii) suşunun antimikrobiyal akvititesi S. aureus, L. monocytogenes, E. coli O157:H7 ve S. Typhimurium'a karşı zamana bağlı olarak agar, broth ve UHT süt olmak üzere üç farklı ortamda araştırılmıştır. Agar kuyucuk yöntemine göre B. coagulans ve B. clausii'ye ait suşların seçilen test mikroorganizmalarına karşı herhangi bir antimikrobiyal aktivite gösterdiği tespit edilemezken B. subtilis'e ait suşların S. aureus ve E. coli O157:H7 üzerinde antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Canlı test mikroorganizma sayısı zamana bağlı olarak incelediğinde bulgular broth ortamındaki probiyotik Bacillus spp. ve patojen kombinasyonlarındaki en yüksek inhibisyon etkisinin %50,69 canlı test mikroorganizması sayısı azalmasıyla S. aureus'a karşı olduğu tespit edilmiş ve aynı sonucun %33,14 azalmayla UHT süt ortamında da devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Probiotics, which are known to have beneficial effects on host health, are being included in food products increasingly and their use as food supplements is recommended. Studies on probiotics are commonly based on Lactobacillus spp. and Bifidobacterium spp., in recent years the isolation of Bacillus species from the human gastrointestinal tract and their endospore formation have made them a group of microorganisms with important probiotic potential. The objective of this study is to determine the antimicrobial activity of probiotic Bacillus species against Staphylococcus aureus subsp. aureus (ATCC25923), Listeria monocytogenes (ATCC13932), Escherichia coli (CECT4972) and Salmonella Typhimurium (ATCC14028) in vitro. For this purpose, five Bacillus spp. (B. subtilis, B. coagulans, B. clausii) strains against S. aureus, L. monocytogenes, E. coli O157:H7 and S. Typhimurium were investigated in three dissimilar media as agar, broth and UHT milk depending on time. According to the agar well method, it was not determined that the strains of B. coagulans and B. clausii showed any antimicrobial activity against the selected test microorganisms, while the strains of B. subtilis showed antimicrobial activity on S. aureus and E. coli O157:H7. When the number of viable test microorganisms is examined over time, the findings show that the probiotic Bacillus spp. and pathogen combinations, it was determined that the highest inhibition effect was against S. aureus with a 50.69% decrease in the number of live test microorganisms, and it was observed that the same result continued in the UHT milk medium with a decrease of 33.14%.