Su ürünleri yetiştiriciliğinde probiyotik olarak kullanılabilecek Bacillus türlerinin belirlenmesi
Determination of Bacillus species whi̇ch can be used as probiotic in aquaculture
- Tez No: 779216
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda öncelikle probiyotik özellikleri belirlenecek Bacillus izolatlarının V. anguillarum, A. hydrophila, L. garvieae, Y. ruckeri gibi balık patojeni test bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri karşıt çizgi ve agar kuyucuk difüzyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Daha sonra antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu belirlenen 75 izolatın agar disk difüzyon yöntemi ile 9 farklı antibiyotiğe karşı antibiyotik dirençleri taranmıştır. Bu antibiyotiklere duyarlı olduğu belirlenen 55 adet izolatın mide sıvısı (pH 2,5) toleransı incelenerek 13 adet izolatın mide sıvısına karşı toleransı saptanmış ve bu izolatların asidik pH 'larda optimum büyüme özelliği, yüzey hidrofobiklikliği, safra toleransı ve proteaz, amilaz, lipaz ve selülaz aktiviteleri, hemolitik aktiviteleri, koagülaz aktiviteleri, bakteriyel tutunma yetenekleri ve biyofilm üretebilme özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak incelenen izolatlar arasında en iyi probiyotik özellikleri gösteren Bacillus spp. Ö-4-68 seçilerek yüksek miktarda biyokütle üretimi için laboratuvar ölçeğinde istatistiksel deney tasarımı (Yanıt Yüzeyi Yöntemi/Response Surface Methodology, RSM) ile üretim optimizasyonu yapılmıştır. Denemeler sonucunda yüksek biyokütle üretiminin sağlandığı ekonomik bir üretim ortamı içeriği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the antibacterial activities of Bacillus isolates, whose probiotic properties will be determined, against test bacteria that are fish pathogens such as V. anguillarum, A. hydrophila, L. garvieae, Y. ruckeri were determined by using cross-line method and agar well diffusion methods. Then, antibiotic resistances of 75 isolates determined to have antibacterial activity were screened against 9 different antibiotics by the agar disc diffusion method. Gastric juice (pH 2.5) tolerance of 55 isolates determined to be sensitive to antibiotics was examined and the tolerance of 13 isolates to gastric juice was determined. Optimum growth characteristics at acidic pH, surface hydrophobicity, bile tolerance and protease, amylase, lipase, and cellulase activities, hemolytic activities, coagulase activities, bacterial adhesion abilities, and biofilm production properties of these isolates were determined. As a result, Bacillus sp. Ö-4-68, with the best probiotic properties was selected from the examined isolates and production optimization was caried out with laboratory scale statistical experiment design (Response Surface Methodology, RSM) for high amount of biomass production. As a result of the trials, an economical production environment content with high biomass production was determined.