Combined effects of dietary humic acid and/or Bacillus subtilis on growth performance, hematological, immunological, antioxidant and resistance to Aeromonas hydrophila on common carp, Cyprinus carpio
Besin hümik asit ya/ya da Bacillus subtilis'in pullu sazanın, Cyprinus carpio, büyüme performansı, hematolojik, immünolojik, antioksidan ve Aeromonas hydrophila'ya dayanıklılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 949037
  2. Yazar: NERGİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAKAYUKİ KATAGİRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokyo University of Marine Science and Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
2020 yılında önemli akuakültür türlerinin çıktısındaki %8,6 payıyla, sazan balığı dünyadaki en yaygın olarak yetiştirilen türlerden dördüncüsüdür (FAO 2022). Asya bölgesinde yetiştirilmesi zengin besin içeriği ve lezzetli tadı nedeniyle artmaktadır. Ancak, artan yiyecek talebiyle, su ürünleri yetiştiriciliğindeki artış da bazı sorunlara yol açmaktadır. Yoğun kültür koşulları stoklama yoğunluğunu artırmakta ve suyun kalitesini azaltmaktadır. Bu nedenle, bu durumun stres altındaki balığın bağışıklığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmaktadır ve bu da bazı fırsatçı hastalık yapıcıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Pek çok bakteriyel, virüs, parazit ve mantar rahatsızlığı kültürü yapılan balıkları etkilemektedir. Örnekler arasında vibriyoz, columnaris, edwardsillosis, fronküloz, hareketli aeromonad septisemi ve diğerleri vardır. Bu hastalıklar hareketli aeromonadlar, özellikle Aeromonas hydophila, tarafından taşınmaktadır ve en yaygınlarıdır ve pek çok çoğunlukla temiz su türüne sıkıntı vermektedir. Bu hastalıkların ortaya çıkmasının neden olduğu salgınlar ciddi ekonomik kayıplara ve antibiyotik ve diğer kimyasalların kullanılmasının artmasına neden olmaktadır. Hastalığın ortaya çıkmasının yönetilmesi amacıyla antibiyotiklerin kullanılması bir dizi olumsuz yan etkiyle sonuçlanmıştır; bunlar arasında ilaca dayanıklı bakteriler, çevresel riskler, istenmeyen artıkların biyo-birikmesi ve yiyecek için yetiştirilen sucul hayvanların bağışıklık sistemlerindeki zayıflama bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak, şu anda probiyotikler, prebiyotikler, organik asitler ve uçucu yağlar gibi antibiyotik alternatifleri üzerinde araştırma yapılmaktadır. Bu alternatif arasındaki, güncel olarak probiyotik ve organik asit karışımlarının kullanımına odaklanılmaktadır. Humik asitlerin, fenolik grupları içermesinden dolayı, antioksidan, antivirüs, anti-inflammatuvar ve bağışıklığı uyarıcı etkileri vardır. Serbest radikalleri yok ederek antioksidan kapasiteyi artırmakta, bağırsak florasını dengelemekte ve sindirim enzimlerini uyararak yiyecek kullanımını artırmaktadırlar. Ayrıca, bazı araştırmalarda kara ve kümes hayvan besinlerinde katkı maddesi olarak kullanıldıkları zaman, büyüme ve bağışıklığı artırdıkları ve hastalık riskini azaltarak üretimi artırdıkları bildirilmiştir. Benzer şekilde, Bacillus subtilis bağırsak florası üzerindeki düzenleyici etkisi aracılığıyla büyümeyi ve bağışıklığı iyileştirebilmektedir. Spor oluşumu ve ticari süreçlere ve değişken çevresel faktörlere (pH, sıcaklık, uzun depolama, morötesi) dayanıklılık gibi özellikleri bulunduğu için akuakültür uygulamalarında en yaygın kullanılan probiyotik bakterilerden birisidir. Bu nedenle, bu araştırma, akuakültür uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılan, B. Subtilis ve humik asit birleşiminin sazan balığının (Cyprinus carpio) büyüme performansı, bağışıklık, antioksidan ve A. hydrophila direnci üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yapılmıştır. Bu araştırmanın ana amacı balığın bağışıklığını güçlendiren ve balığın sağlığına ve A. hydrophila'ya karşı direncine katkıda bulunan alternatif katkı maddelerini araştırmaktır. Birinci bölümde, sadece %0,0, %0,2, %0,4 ve %0,8 şeklinde, humik asidin artan dozlarından oluşan bir grup tasarlanmıştır. Büyüme parametreleri, kan değerleri ve elde edilen antioksidan kapasitesine göre, özellikle %0,4 (04HA) ve %0,8 (08HA) humik asit içeren gruplar genel değerlendirmelere uygun olarak olumlu sonuçlar göstermiştir. 04HA grubu büyüme parametrelerinde istatistiksel olarak FW, WG ve SGR'de ve WBC değerinde bir artış göstermiştir (p < 0,05). Antioksidan kapasitesi ve bağışıklık değerlendirmelerine göre, bütün uygulama grupları kontrol ile karşılaştırıldığında nicel olarak artmıştır. Enzim parametrelerindeki 04HA ve 08HA grupları ve serum içendeki 08HA toplam anti-proteaz faaliyetinde istatistiksel bir artış göstermiştir (p < 0,05). İkinci bölümde, birinci bölümde kullanılan dozlara ek olarak, besine B. subtilis ekleyerek bir bileşim oluşturulmuştur. Büyüme parametrelerine ve hematolojik analizlere göre, birleşim grubu büyümeye katkıda bulunmamıştır (p > 0,05). RBC parametresine göre, 08HABS grubu kontrol grubuna göre istatistiksel iyileşme göstermiştir (p < 0,05). 08HABS ve BG grubunun SOD enzim sonuçları kontrol ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak artış göstermiştir (p < 0,05). Serumda toplam antiproteaz faaliyetinde, istatistiksel farklılık bulunmamıştır. Ek olarak, serum biyokimya bulguları her iki grupta da istatistiksel olarak değişmemiştir (p > 0,05). A. hydrophila'ya karşı yapılan bir besin yükleme testi, b. subtilis ya/ya da hümik asidin birlikte nasıl çalıştıklarını belirlemek için üçüncü bölümde gerçekleştirilmiştir. İki yükleme testi farklı zamanlarda uygulanmaktadır. Birinci yükleme yaşama oranıyla değerlendirilirken, ikinci yükleme lizozim faaliyeti testi için değerlendirilmiştir. İki haftalık beslemenin ardından, balık endotrakeal intübasyon yöntemi kullanılarak A. hydrophila'ya (108) maruz bırakılmıştır. Hümik asit uygulamasındaki en yüksek yaşam oranı 04HA grubunda gözlenirken, birleşik uygulamadaki en yüksek yaşam oranı 02HABS grubundaydı. Lizozim faaliyetinin sonuçlarına göre, hümik asit uygulamasında günler arasında istatistiksel farklılık yokken, 08HABS grubu birleşik uygulamanın birinci gününde istatistiksel artış göstermiştir. Hümik maddelerin ve probiyotiklerin hayvan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu alternatif katkı maddeleri stresin neden olduğu fizyolojik sorunların olumsuzluğunu azaltabilmektedir ve bağışıklık tepkilerini güçlendirebilmektedir. B. subtilis ile birleştirildiğinde, hümik asit balık gelişiminde ve bağışıklık işlevinde, tek başına kullanıldığı şekilde, aynı etkiye sahip değildir. Özel olarak, bu alternatif katkı maddeleri antibiyotiklerin olumsuz etkilerine karşı sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinde etkili seçenekler olmaya devam edecektir. Bu 60 günlük deneyde, %0,4 ve %0,8 hümik asit + B. subtilis birleşimi balığın sağlığını ve bağışıklığını iyileştirmiştir; ayrıca bu katkı maddelerinin besine dahil edilmesi kontrol ile karşılaştırıldığında balığın büyümesini baskılandırmamaktadır ve balığın metabolizması üzerinde herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With a share of 8.6% in the output of the major aquaculture species in 2020, common carp is the fourth most widely cultivated species in the World (FAO 2022). Its cultivation in the Asian region is increasing due to its rich nutritional content and delicious taste. However, with the increasing demand for food, the increase in aquaculture also causes some problems. Intensive culture conditions increase stocking density and reduce water quality. Hence, this situation has a negative impact on the immunity of the stressed fish, leading to the emergence of certain opportunistic pathogens. Many bacterial, viral, parasitic, and fungal illnesses affect cultured fish. Examples include vibriosis, columnaris, edwardsillosis, furunculosis, motile aeromonad septicaemia, and others. The illnesses brought on by motile aeromonads, in particular Aeromonas hydrophila, are the most widespread and afflict a variety of mostly freshwater species. Outbreaks caused by these diseases cause serious economic losses and increase the use of antibiotics and other chemicals. Antibiotic usage for disease outbreak management resulted in a number of negative side effects, including the rise of drug-resistant bacteria, environmental risks, bioaccumulation of unwanted residues, and weakened immune systems in aquatic animals raised for food. As a result, research is presently being done on antibiotic alternatives such probiotics, prebiotics, organic acids, and essential oils. A current focus among the alternatives is the use of probiotic and organic acid mixtures. Humic acids have antioxidant, antiviral, anti-iflamatory and immune-stimulating effect due to contain of the phenolic groups. It increases antioxidant capacity by removing free radicals; balances intestinal flora, increases feed utilisation by stimulating digestive enzymes. Furthermore, it has been reported in studies that when used as additives in terrestrial and poultry animal feeds, they increase growth and immunity, and improve production by reducing the risk of disease. Similarly, Bacillus subtilis can enhance growth and immunity through its regulating effect on the intestinal flora. It is one of the most common probiotic bacteria used in aquaculture applications since it has properties such as spore formation and resistance to commercial processes and variable environmental factors (pH, temperature, long storage, UV). Therefore, this study was done to assess the effects of the combination of B. subtilis and humic acid, which is extensively used in aquaculture applications, on common carp (Cyprinus carpio) growth performance, immunological, antioxidant, and A. hydrophila resistance. The primary objective of this study is to investigate alternative additives that can strengthen the immunity of fish, contribute to fish health and resistance against A. hydrophila. In first chapter, a group consisting only of increasing doses of humic acid as 0.0%, 0.2%, 0.4 and 0.8% was designed. According to the growth parameters, blood values and antioxidant capacity obtained, especially the groups containing 0.4% (04HA) and 0.8% (08HA) humic acid showed positive results according to general evaluations. 04HA group showed an increase statistically FW, WG and SGR in growth parameters and WBC value (p < 0.05). According to antioxidant capacity and immunological evaluations; all treatment groups increased quantitively compared to the control. 04HA and 08HA groups in SOD enzyme parameters and 08HA group in serum total antiprotease activity showed a statistical increase (p 0.05). According to the RBC parameter, 08HABS group demonstrated a statistical improvement against the control group (p < 0.05). SOD enzyme results of 08HABS and BS group showed statistically increased compared to control (p < 0.05). In serum total antiprotease activity, no statistical difference was found. In addition, serum biochemistry findings did not change statistically in both groups (p > 0.05). The challenge test against A.hydrophila was conducted in the third chapter to determine how B.subtilis and/or humic acid work together. Two challenge test were applied at different times. First challenge was evaluated for survival rate and second challenge was evaluated for lysozyme activity test. After two weeks of feeding, fish was exposed to A.hydrophila (108) by using endotracheal intubation method. The highest survival rate in humic acid treatment was observed in the 04HA group, while the highest survival rate in combination treatment was in the 02HABS group. According to the results of lysozyme activity, there was no statistical difference between the days in humic acid treatment, while 08HABS group showed a statistical increase on the first day in combination treatment. Humic substances and probiotics are known to have positive effects on animal health. These alternative additives can reduce the negativity of physiological problems caused by stress and strengthen immune responses. When combined with B.subtilis, humic acid did not have the same impact on fish development and immunological function as it did when used alone. In summary, these alternative additives usage will continue to be effective choices for sustainable aquaculture against the negative effects of antibiotics. In this 60-day trial, 0.4% and 0.8% humic acid; 0.8% humic acid+B. subtilis combination improved fish health and immunity; it may also be concluded that the addition of these additives to the feed did not suppress the growth of fish and did not have any negative effects on the metabolism of the fish in comparisons with the control.