Dynamic implications of the wealth-leisure nexus
Zenginlik-boş zaman bağıntısının dinamik sonuçları
  1. Tez No: 747301
  2. Yazar: ARLINDO SKËNDERAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, zenginliğin boş zamandan elde edilen faydayı etkilediği tek sektörlü bir optimal büyüme modelini analiz etmektedir. Zenginlikteki artışın boş zamana özgü mal ve hizmetleri tüketme eğilimini artırdığını ve dolayısıyla anlık fayda ile boş zaman arasındaki ilişkiyi etkilediğini dikkate alıyoruz. Optimal çözümün varlığını kanıtlıyoruz ve dengelerin dinamiklerini ve özelliklerini karakterize ediyoruz. Modelin bir veya birden çok kararlı dengeye sahip olduğu koşulları ortaya koyuyoruz. Boş zamandan elde edilen faydadaki zenginliğin yoğunluğu ve fiziksel sermayenin çıktı esnekliği, kararlı dengelerin sayısı ve optimal çözümde sermayenin tekdüzeliği (monotonluğu) üzerinde önemli bir rol oynar. Sermayenin çıktı esnekliğinin boş zamandan elde edilen faydadaki zenginliğin yoğunluğundan daha yüksek olması koşulu altında, sermayenin optimal çözümde tekdüze olduğunu ve yegane kararlı dengeye yakınsadığını bulduk.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses a one-sector optimal growth model in which wealth affects the utility obtained from leisure. We consider that an increase in wealth increases the propensity to consume leisure goods and services and hence affects how the instantaneous utility depends on leisure time. We prove the existence of the optimal path and characterize the dynamics and the properties of equilibria. We provide the conditions under which the model has unique or multiple steady states. The intensity of wealth in the utility obtained from leisure and the output elasticity of physical capital play an important role in the number of steady states and in the monotonicity of the optimal path of physical capital. We find that the optimal path of physical capital is monotonic and converges to the unique steady state, provided that the output elasticity of capital is higher than the intensity of wealth in the utility obtained from leisure.