Kültürel duyarlılık düzeyinin turizmde kariyer yapma isteği ve iş doyumu üzerindeki etkisi
The effect of cultural sensitivity level on the willingness to make career in tourism and job satisfaction
- Tez No: 747302
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hızla küreselleşen dünyada, teknolojiye bağlı olarak gelişen iletişim ve ulaşım araçlarının sunduğu yenilikler, bireylerin farklı kültürlerle olan etkileşimini her geçen gün artırmaktadır. Özellikle, konaklama işletmeleri farklı kültürden kişilerin aynı ortamda bir araya gelerek iletişim kurdukları çok kültürlü ortamlardır. Farklı dil, din, ırk ve ahlak değerlerine sahip kişilerin bulunduğu işletmelerde, misafirlerle sıklıkla iletişim kuran personelin kültürel farklılıkları yönetme biçimi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Yapılan çalışmada, konaklama işletmeleri personelinin kültürel duyarlılık düzeylerinin; turizmde kariyer yapma istekleri ve iş doyumları üzerinde etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul'da yer alan beş yıldızlı otellerde çalışan personelden oluşmaktadır. Evrene ulaşmak adına kolayda örneklem tekniği kullanılarak, beş yıldızlı otellerde çalışan ve misafirlerle birebir iletişimi olan (önbüro, satış-pazarlama ve yiyecek içecek) personele ulaşılmıştır. Nicel araştırma yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilen araştırmanın verileri anket tekniği ile elde edilmiştir. Çalışma kapsamında çevrimiçi anket formu aracılığı ile 400 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, (yüzde ve frekans dağılımları) açıklayıcı faktör analizinin yanı sıra çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre kültürel duyarlılığın alt boyutlarından iletişimde sorumluluk ve iletişimden hoşlanma boyutlarının kariyer isteği üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu; iletişimden hoşlanma alt boyutunun sektöre bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu; iletişimde özgüven, kültürel farklılıklardan hoşlanma ve iletişimden hoşlanma alt boyutlarının mesleğe bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu; iletişimden hoşlanmanın ise iş doyumu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçların genel olarak alanyazında yer alan çalışmalar ile uyum içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak gelecek çalışmalara referans olabilmek amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a rapidly globalizing world, the innovations offered by communication and transportation tools that develop depending on technology increase the interaction of individuals with different cultures day by day. Hotels, one of the main elements of these visits, are multicultural environments where individuals from different cultures come together and communicate. In these environments where people with different languages, religions, races and moral values meet, the way of managing the cultural differences of the personnel who communicate with the guests becomes more and more important day by day. In the research, the effect of the cultural sensitivity level of the personnel of the hotels, on the want to make a career in tourism and job satisfaction was examined. The universe of the research consists of people working in five-star hotels in Istanbul, the sample consists of personnel who communicate with guests from different cultures(front-office, food-beverage, sales-marketing). The data of the research, which was carried out using the quantitative research method, were obtained by the survey technique. Within the scope of the study, the data obtained from 400 participants through the online questionnaire in August and September 2021 were analyzed with the SPSS 20.0 statistical program. Data were interpreted by performing descriptive statistics (percentage and frequency distributions), explanatory factor analysis as well as regression analysis. According to the results of the research, the dimensions of responsibility in communication and enjoyment of communication, which are sub-dimensions of cultural sensitivity, have a significant effect on career desire; the sub-dimension of enjoying communication has a significant effect on commitment to the sector; that the sub-dimensions of self-confidence in communication, liking for cultural differences and liking communication have a significant effect on commitment to the profession; It was concluded that liking for communication has a significant effect on job satisfaction. It has been determined that the results obtained from the research are generally in agreement with the studies in the literature. Based on the results obtained, suggestions were made in order to be a reference for future studies.