Detailed investigation of the relation between mothers' mental state language and children's theory of mind abilities
Annelerin zihin durumu ifade eden dil kullanımı ve çocukların zihin kuramı becerileri arasındaki ilişkinin detaylı incelemesi
  1. Tez No: 747335
  2. Yazar: SETENAY EVSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma annelerin hikâye anlatımı esnasında zihin durumu ifade (ZDİ) eden dil kullanımı ve anaokulu dönemi çocuklarının Zihin Kuramı (ZK) becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Türkçe konuşan 74 annenin hikâye anlatısı hem sözcük hem de ek seviyesindeki ZDİ (algı, fizyolojik, istek, motivasyon, duygu ve bilişsel) ve bu ifadelerin atıflarını (anne-çocuk ve hikâye karakteri) içeren detaylı bir kodlama şeması ile çalışılmıştır. Buna ek olarak, kodlama şemasına görsel algı ifadelerinin (örn.“bakmak”) farklı kullanımlarını inceleyen fonksiyonel bir kodlama da eklenmiştir. Çalışmanın sonuçları, annelerin görsel algı ifadelerini kullanım özelliklerinin çocuklarının zihin kuramı yeteneklerini ile ilişkili olan tek anne anlatı özelliği olduğunu göstermektedir. Çocukların bilişsel yetenekleri (yönetici işlevler ve dil) ve yaşları istatistiksel olarak kontrol edildiğinde, annelerin görsel algı ifadelerini kelimelerin gerçek anlamlarını vermek amacıyla kullanmalarının çocuklarının ZK performanslarını eş zamanlı olarak yordayabildiği görülmüştür. Sonuçlar, sosyo-kültürel bakış açısı çerçevesinde tartışılmış ve anne zihin durumu ifade eden dil kullanımının pragmatik incelenmesinin ZK gelişiminin daha iyi anlaşılması için önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relation between maternal mental state language (MSL) in a storytelling context and preschoolers' Theory of Mind (ToM) abilities. Seventy-four Turkish-speaking mothers' mental state discourse was examined with a comprehensive coding of mental content (i.e., perception, physiological, desire, motivation, emotion, and cognition) at both lexical and morphological levels by marking the referents of each mental use (i.e., child-mother vs. story character). In addition, to distinguish the uses of perception terms as attention getters or genuine mental state references, a coding for perception words in terms of function was included. The results revealed that only certain functions of mothers' perception MSL was related to children's ToM performance. In particular, mothers' use of perception MSL to give the literal meaning of the terms predicted children's ToM performance concurrently when children's cognitive abilities and age was controlled for. Results were discussed from a socio-cultural perspective to emphasize the importance of coding the pragmatic aspects of maternal MSL for a better understanding of ToM development in relation to language.