Erken Cumhuriyet döneminde kaçakçılık ve kaçakçılıkla mücadele (1929-1938)
Smuggling and combating smuggling in the early Republic period (1929-1938)
  1. Tez No: 747336
  2. Yazar: AYSEL ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kaçakçılık ilkçağlardan itibaren devlet mekanizmasının oluşturduğu vergilendirmeden kaçmak birçok insanın başvurduğu illegal bir faaliyet olarak ortaya çıktı. Anadolu'da yerel beyliklerin koyduğu vergilerin, bölgede ticari faaliyetlerde bulunan Asurlu tüccarlar tarafından kimi zaman hiçe sayılması durumu ilk kaçakçılık faaliyeti olarak kabul edilmektedir. Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılın sonuna doğru siyasi ve ekonomik alanda yaşanan istikrarsızlık, kaçakçıların faaliyet alanlarını arttırmış hatta kimi zaman bu faaliyet devlet memurlarının da kâr elde edebilmek için başvurduğu bir yöntem olmuştu. Birinci Dünya Savaşı ile birlikte yıkılan Osmanlı Devleti'nin yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı'dan devraldığı ekonomik ve siyasi sorunlarla baş etmeye çalıştı. 1929 Dünya Ekonomik Krizi, Türkiye Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu güç koşulları daha da zorlaştırmış, devlet bir yandan sınırlarda asayişi sağlamaya çalışırken bir yandan da ekonomiye ağır bir darbe vuran kaçakçılık faaliyetlerini engellemek için hukuksal ve iktisadi alanda bir dizi yenilik yaparak kaçakçılığı önlemeye çalışmıştır. 1933'ten itibaren de dünya üzerinde yaşanan siyasi istikrarsızlık özellikle uyuşturucu madde, döviz ve silah kaçakçılığının artmasına neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti bu süreçte gerek komşuları ile sınır güvenliğini arttırmak ve kaçakçılık faaliyetlerini engellenmek için birtakım önlemler almıştır.
Özet (Çeviri)
Smuggling had emerged as an illegal activity that many people resorted to avoid taxation since the early ages when the state mechanism was formed. The fact that the taxes imposed by the local principalities in Anatolia were sometimes ignored by the Assyrian merchants engaged in commercial activities in the region is considered the first smuggling. The political and economic instability experienced in the Ottoman Empire towards the end of the 19th century increased the scope of activity of smugglers, and this activity became a method used by civil servants to make more profit.The Republic of Turkey was established in place of the Ottoman Empire, which was destroyed with the First World War, and tried to cope with the economic and political problems it inherited from the Ottoman Empire. With the 1929 World Economic Crisis, the difficult conditions of the Republic of Turkey made it even more difficult. Since 1933, the political instability in the world has led to an increase in the smuggling of drugs, foreign exchange and weapons. In this process, the Republic of Turkey has taken some measures to prevent border security and smuggling activities with its neighbors.