Akışkan yataklı kurutucu performansını etkileyen faktörlerin optimizasyonu
Optimization of factors affecting the performance of fludized bed dryer
- Tez No: 747345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada akışkan yataklı kurutucuda yatak yüksekliği, hava hızı ve hava sıcaklığı gibi parametrelerin kurutmaya olan etkisi teorik, analiz ve deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda %3 ilk nem değerine sahip tuz ürünü kullanılmıştır. Minimum akışkanlaştırma hızı, Arşimet sayısı, Reynolds sayısı gibi değerler bulunarak basınç düşümü değeri hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler MFIX programında yapılan analizler ve pilot tip statik akışkan yataklı kurutucu ekipmanında yapılan denemeler ile karşılaştırılarak doğruluğu kontrol edilmiştir. Akışkan yatak durumunda parametreler karşılaştırıldığı zaman, teorik hesaplamalarda hava hızındaki artışın basınç düşümüne etkisinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılsa da analizlerde yatak yüksekliğinin daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study,effect of factors such as bed height, air velocity and air temperature on drying is investigated theortically, analytical and experimentally in fluid bed dryer. In the studies salt that has a initial %3 moisture level is used. Pressure drop is calculated with minimum fludization velocity, Archimed Number and Reynolds Number. These calculated values are compared to and verified with simulations that run with MFIX Software and experimental tests that made with pilot type static fluid bed dryer. With comparing the results as in fluid bed state, in therotical calculations increasing the air velocity had a higher impact on pressure drop however in simulations bed height had a higher impact on pressure drop.