Marka kent oluşturma stratejileri: Selçuklu Belediyesi örneği
Brand city building strategies: The case of Selçuklu Municipality
  1. Tez No: 747374
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kent denilince, sosyal bir varlık olan insanın, beşerî ilişkiler kurmak üzere bir araya geldiği büyük yaşam alanları zihinde canlanır. Marka kavramı ise, belirli bir kategoride önde ve öncü olarak sektöre yön verebilme yeteneğini temsil etmektedir. Kentlerin markalaşması, yirmi birinci yüzyılın gerekliği olarak karşımıza çıkmakta, rekabet ve tercih edilebilirlik konusunda yöneticileri bu yönde adımlar atmaya teşvik etmektedir. Marka kent olma adına karar vermiş olmak, yerel yöneticileri öngörülü, sabırlı ve özverili bir çalışma sürecine mecbur etmektedir. Bu süreçte yöneticilerin başaktör olduğu elbette yadsınamayacak bir gerçekliktir. Bununla birlikte markalaşma; ekonomik, coğrafi, demografik ve politik unsurların bir araya gelerek şekillendirdiği çok yönlü bir süreçtir. Ortaya konulan bu çalışma, marka kentin olumlu ve olumsuz yönlerini ifade etmekle birlikte, marka kent oluşturma stratejileri özelinde Selçuklu Belediyesi'ni incelemektedir. Araştırmanın evreni Selçuklu kenti sınırları içerisinde ikamet eden 663.280 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 406 kişidir. Araştırma, Selçuklu kentinin kentte yaşayan veya kenti ziyaret edenlerin bakış açısıyla, belirli değişkenler göz önünde bulundurularak, marka kent oluşturma stratejileri bağlamında ne denli yol aldığını belirlemek amacıyla yüz yüze anket formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ortaya konulan hipotezler çerçevesinde katılımcıların cinsiyet, yaş, kentte yaşama süresi, gelir düzeyi, meslekleri ve eğitim seviyelerine göre Selçuklu Belediyesinin marka kent kabul edilip edilmediği ortaya konulmuştur. Selçuklu Belediyesinin kent imajı ile marka kent algısı arasında pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the city is mentioned, large living spaces come to life in the mind, where human beings, who are social beings, come together to establish human relations. The concept of brand, on the other hand, represents the ability to direct the sector as a front and pioneer in a certain category.Branding of cities emerges as a necessity of the twenty-first century and encourages managers to take steps in this direction in terms of competition and preferability. Deciding to become a brand city obliges local administrators to a foresighted, patient and self-sacrificing working process. Of course, it is an undeniable reality that managers are the main actors in this process. However, branding; It is a multifaceted process shaped by the coming together of economic, geographical, demographic and political factors. Our study, while expressing the positive and negative aspects of the brand city, examines the Selcuklu Municipality in terms of brand city building strategies.The universe of the research consists of 663,280 people residing within the borders of the Selçuklu Municipality.The sample of the study is 406 people who were determined by the easy sampling method, which is one of the non-probability sampling methods. The research was carried out by using a face-to-face questionnaire to determine how far the Selcuklu Municipality has progressed in the context of brand city building strategies, from the perspective of those living in or visiting the city, taking into account certain variables. Within the framework of the hypotheses put forward, it has been revealed whether the Selcuklu Municipality is accepted as a brand city according to the gender, age, length of life in the city, income level, occupation and education level of the participants. It has been determined that there is a positive relationship between the city image of the Selcuklu Municipality and the perception of the brand city.