Simmental sığırların döl verimi, süt verimi, sürü ömrü ve süt kalite özellikleri üzerine bir araştırma
A research on reproduction, milk production, herd life andmilk quality traits of simmental cows
  1. Tez No: 747379
  2. Yazar: MEHMET ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki süt sığırı yetiştiricilerinin son yıllarda ilgisinin arttığı kombine verimli olan ancak süt verimi yükseltilmiş Avusturya kökenli SIM (Fleckvieh) ırkı sığırların İzmir ili Menemen ilçesindeki bir işletmede tutulmuş kayıtlarından yararlanarak döl verimi, sürü ömrü, süt verimi ve süt bileşenleri, SHS ile bir kez laktasyondaki hayvanlardan 10.08.2021 tarihinde sabah sağımında alınan süt örneklerinin analiz sonucunda SIM ırkı ineklerin süt bileşenleri, DN ve SHSk düzeyi hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. SIM ırkı sığırların İBY ortalaması 842.35±5.30 gün (28.1 ay) olarak beklenenden dört ay, BA ortalaması ise 422.98±3.18 gün (14.1 ay) olarak beklenenden iki ay daha uzun bulunmuştur. Avusturya kökenli SIM sığırlarının SÖ ve DKS ortalamaları ise 74.48±1.72 ay ve 47.15±1.73 ay olarak hesaplanmıştır. SIM sığırlarının DKS, İBY ve BA ortalamaları dikkate alındığında, sürüye katılan inek başına 3.34 doğum elde edildiği anlaşılmaktadır. Diğer taraftan bu çalışmada kayıtları değerlendirilen SIM sığırlarının LS ortalamaları yaklaşık bir yıl (363.52±3.52 gün) sürmüş olmasına karşın, LSV ortalaması 10,596±152 kg, 305-gSV ortalaması ise 8647.0±58.0 kg gibi oldukça yüksek belirlenmiştir. Avusturya kökenli SIM ırkı sığırların yetiştirildiği bu işletme koşullarında İBY ve BA ortalamalarının uzun olması, SIM sığırlarının döl verimi açısından bazı sorunlar olduğu şeklinde yorumlanabilirse de bu genotipinin süt veriminin yüksek, LS süresinin uzun ve verimsiz bir dönem olan kuru dönemin yetiştiricilikteki payının azaltılmış olması, işletmenin döl veriminden kaynaklanan olumsuzluğu avantaja çevirdiği böylece inek başına süt veriminin ve buna bağlı olarak da işletme karlılığının arttığı söylenebilir. Bu genotipin süt bileşenleri açısından durumu değerlendirildiğinde, örnek alınan günde elde edilen SYOk, SLOk ve TKMOk ortalamalarının işletme tarafından yaptırılan süt analizlerinde elde edilen ortalamalardan daha yüksek bulunması, yörede yüksek sıcaklık ve nemin görüldüğü bir zamanda, Ağustos ayında, örnek alınmasına ve bu dönemde ineklerin süt verimlerinin düşük, sütteki kuru madde oranının yüksek olmasına bağlanabilir. Diğer taraftan sütteki SHS düzeyinin uzun yıllar ortalamasının 138,038 hücre/ml, alınan süt örneğinin analizi sonrasında ise 128,825 hücre/ml gibi düşük düzeyde bulunması Avusturya kökenli SIM sığırların yetiştiriciliği açısından önemli bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak, özellikle 2021 yılı ve 2020 yılı yüksek SHS düzeyi dikkate alındığında ise Covid-19 Pandemisi kaynaklı insan sağlığını korumaya yönelik ülke genelinde alınan çeşitli tedbirlerin işletmede bazı sürü yönetimi, sağım hijyeni, sağlık koruma vb 46 gibi uygulamaların aksamasına ve buna bağlı olarak da sürüde mastitis vakalarının artmasına neden olmuş olabilir. Sonuç olarak, Avusturya kökenli SIM sığırların Türkiye'de ve dünyada yaygın olarak yetiştirilen saf SA ırkı sığırların süt verimleri kadar, hatta bazı işletmelerde daha yüksek olduğu belirlenmiş, uzun yıllar yaptırılan süt analiz sonuçlarına bakıldığında süt bileşenleri açısından çok büyük farklılık olmasa da bu genotipin sürü ömrü ve SHS bakımından SA ırkına göre yetiştiriciler açısından önemli avantajlar sağladığı, süt fiyatında yaşanan istikrarsızlıklar ve kırmızı et fiyatındaki yükselişlerin etkisiyle sürüden ayıklanan hayvanların kesime gönderilmesi durumunda karkas randımanlarının SA ırkı sığırlara göre daha yüksek olduğu dikkate alındığında yetiştiricilerin son yıllarda neden bu genotipi yetiştirmeyi daha çok tercih ettikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interest of dairy cattle breeders in Turkey has increased in recent years. Austrian origin SIM (Fleckvieh) cattle, which are fertile but with increased milk yield, fertility, herd life, milk yield and milk components were determined by SHS from once-lactated animals on 10.08.2021. As a result of the analysis of milk samples taken at morning milking, milk components, DN and Important information has been obtained about the SHSk level. The mean IRF of SIM cattle was 842.35±5.30 days (28.1 months), four months than expected, The mean BA was 422.98±3.18 days (14.1 months), two months longer than expected. The mean RS and DCS of Austrian-origin SIM cattle were 74.48±1.72 months and 47.15±1.73 months. was calculated as. Considering the DKS, IRF and BA averages of SIM cattle, It is understood that 3.34 births were obtained per participating cow. On the other hand, in this study The LS mean of the evaluated SIM cattle lasted approximately one year (363.52±3.52 days). Although the mean LSV is 10,596±152 kg, the mean of 305-gSV is 8647.0±58.0 kg. determined quite high. This business, where Austrian-origin SIM cattle are bred The fact that the averages of IRF and BA are long in the conditions of Although it can be interpreted that there are problems, this genotype has high milk yield and LS duration. the decrease in the share of the dry period, which is a long and unproductive period, in aquaculture, milk per cow, where the business turns the negativity arising from fertility into an advantage. It can be said that the efficiency and, accordingly, the profitability of the business increase. When the status of this genotype in terms of milk components is evaluated, The averages of SYOk, SLOk and TKMOk obtained in the milk analyzes made by the enterprise. higher than the averages reported, it is a region where high temperature and humidity are observed. At the same time, in August, the sample was taken and the milk yield of the cows was low in this period, This can be attributed to the high dry matter content in milk. On the other hand, the SHS level in milk The long-term average is 138,038 cells/ml, and after the analysis of the milk sample taken, it is 128,825. The low level of cells/ml is in terms of breeding of Austrian SIM cattle. can be considered as an important advantage. However, especially in 2021 and 2020, high SCC Considering the level of Some of the measures taken throughout the enterprise such as herd management, milking hygiene, health protection, etc.46 the disruption of practices such as the increase in mastitis cases in the herd may have caused. As a result, Austrian origin SIM cattle are widely used in Turkey and in the world. pure SA breed cattle raised as much as milk yields, even higher in some enterprises. When the results of milk analysis performed for many years are examined, it is very important in terms of milk components. breeders by SA breed in terms of herd life and SHS of this genotype instability in milk prices and red meat In case the animals removed from the herd are sent to slaughter due to the increase in the price of Considering that carcass yields are higher than SA cattle, It is understood why breeders prefer to breed this genotype more in recent years.