US policy towards Afghanistan, 2001-2021: From military intervention to military withdrawal
ABD'nin Afganistan politikası, 2001-2021: Askeri müdahaleden askeri geri çekilmeye
- Tez No: 747380
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLÜFER KARACASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
21'inci yüzyılın başında gerçekleşen 11 Eylül terör saldırıları tüm yüzyılı şekillendiren en kritik olaylardan birisidir. Uluslararası terörizm kavramının somutlaşması ile birlikte, yeni dönemin en büyük tehdit ve güvenlik sorunu olarak devletlerin ajandasına girmiştir. Bu olaylardan en çok etkilenen saldırıların mağduru olan ABD olmuştur. Saldırılar ABD için bir dış politika değişimine sebep olurken,“terör ile küresel savaş”terimi ortaya çıkmış ve ABD'nin Afganistan'da yaklaşık yirmi yıl sürecek askeri müdahalesinin başlamasına sebebiyet vermiştir. Afganistan müdahalesinin başlaması ile birlikte literatürde çok farklı tartışmalar ortaya çıkmıştır. ABD dış politikası ve insani askeri müdahale kavramı açısından bu müdahaleyi değerlendirmek önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın başlıca konusunu oluşturan sorular bu iki değerlendirme noktası üzerinden şekillenmektedir. ABD'nin Afganistan'a düzenlediği askeri müdahale ahlaki açıdan yasal ve gerekli miydi? ABD'nin Afganistan'a düzenlediği askeri müdahale ABD'nin çıkarları ve dış politikası için gerekli miydi? Eğer iki yönden de bir gereklilik ortada yoksa ABD'nin müdahalesi arkasında yatan mantık nedir? Bu sorulara cevap verebilmek için bu tez çalışması insani müdahalenin gerekliliğini“haklı savaş teorisi”, ve realist bakış açısından değerlendirmektedir. Bu iki bakış açısından ABD'nin geri çekilmesi kararının arkasında yatan sebepler de açıklanarak bir değerlendirme sunulmaktadır. Bu iki açıdan da başarılı sayılamayacak müdahale sürecinin bu kadar uzamasının sebepleri de irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The 9/11 terrorist attacks that took place at the beginning of the 21st century were among the most critical events that has shaped the century. With concretization of the concept of international terrorism, it has entered the agenda of states as one of the biggest threat and security problem of the new era. The US as the victim of the attacks was most affected. While the attacks caused a foreign policy change for the US, the term“global war on terror”emerged and led to US military intervention in Afghanistan, which would last for about 20 years. With the beginning of the Afghanistan intervention, very different discussions started in the literature. It has become important to evaluate this intervention in terms of both US foreign policy and the concept of humanitarian military intervention. The questions that constitute the main subject of this thesis are shaped by these two evaluation points. Was US military intervention in Afghanistan morally legal and necessary? Was US military intervention in Afghanistan necessary for US interests and foreign policy? If there is no necessity from both perspectives, what is the logic behind US intervention, the reason for continuing of intervention and the reason for complete withdrawal after almost 20 years? In order to answer these questions, the thesis evaluates the necessity of humanitarian intervention through the theory of“just war”, and from a realistic point of view. From these two perspectives, an assessment is presented by explaining the reasons behind the US decision of withdrawal. The reasons for the prolongation of the intervention process, which could not be considered as successful from both respects, are also examined.