Smell in contemporary art: An artistic analysis
Çağdaş sanatta koku: Sanatsal analiz
- Tez No: 747392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çağdaş sanatın geleneksel teknik, metot, malzeme kullanımı ve sergileme biçimlerini sorgulaması farklı duyuları hedef alan yaklaşımların sayıca artmasına sebep oldu. Bu yeni deneyimsel yaklaşımda koku duyusu kendine has özellikleri ile sanatçıların oldukça ilgisini çekti. Koku sanat dünyasında çok yeni kabul görmüş bir bileşen olduğu için kokunun sanat içindeki yerini ele alan çok fazla akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu tezin temel amacı kokunun çağdaş sanat içindeki sanatsal potansiyelini hem teorik hem de pratik analizleriyle ortaya sererek, kokunun çağdaş sanattaki varlığını meşrulaştırmaktır. Öncelikle koku üstüne var olan çalışma ve literatürleri kokunun sanatsal potansiyelini ortaya çıkarmak için eleştirel bir analize tabii tuttum. Ardından çağdaş sanat dünyasında koku özelinde, öne çıkmış sanatçılar ve eserler üzerinden kavramsal ve sanatsal analizler yaparak, kokunun çağdaş sanat içindeki yerini ortaya çıkardım. Bu analiz aynı zamanda kokunun farklı konular ve temalar içinde ne kadar güçlü bir politik söylem aracı olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Çevre politikalarından, beden politikalarına, insan varoluşunun en derin sorgulamalarından, insan ve mekan ilişkilerine ve hafızaya birçok konuda koku efektif bir sanatsal bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak, kokunun kullanıldığı sanat üretimlerinin ortak özelliklerini ortaya çıkararak kokunun meşru varlığı ile alakalı analizimi noktaladım. Koku sanatının veya kokulu sanatın çoğunlukla multidisipliner ve işbirlikçi; deneyime dayalı ve içine alan; deneysel ve bilimsel; politik ve kışkırtıcı yapısını ortaya çıkarıyor. Tezim çağdaş sanatta kokuyu teorik, pratik incelemeleriyle ve sanatsal bağlamıyla bütünsel bir analize tabii tutarak kokunun sanat alanındaki varlığının meşruluğunu kanıtlıyor. Bu akademik çalışmamla hedefim konu ile alakalı yeni akademik ve sanatsal üretimlere ilham vermektir.
Özet (Çeviri)
As artists started to challenge the conventional use of gallery space and artistic material choices by creating multisensory experiences, olfactory art became much more popular. Even there were early precursors of olfactory art, recognition of the sense of smell in the art world is recent. Due to its late acceptance, smell is studied limitedly in the context of contemporary art. In this dissertation, I first analyzed conceptual and technical challenges and opportunities smell presents artistically. Then through comprehending smell's artistic capacity, I analyzed existing contemporary olfactory artworks conceptually. The artworks I chose focus on different topics including body politics, environmental issues, smellscapes, memories, wars and decomposition. The variety of topics, smell can be used manifests the conceptual capacity of smell. Finally, I identified the common characteristics of these different olfactory artworks. What I found is that contemporary olfactory art is most of the time multidisciplinary and collaborative; experimental and scientific; experience based and immersive; political and provocative. My dissertation ended up as a comprehensive study of the olfactory contemporary art and I hope this work to influence further studies and research on olfactory art while inspire contemporary artists to experiment more with the sense smell.