Akivades (Tapes decussatus, L.1758) larva üretimi üzerine araştırmalar
- Tez No: 10294
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, akivades'in (.Tapes decussatus) larva üretimi Üzerine araştırmalar yapılmıştır* Bu maçla anaç olarak kullanılacak akivados'lor İzmir-Çakalburnu Dalyanı'ndan ücret karşılısında temin edilmiştir. Okulunuzun Urla-İskele'deki araştırma merkezine: getirilen anaçlar, labaratuar şartlarında tutularak, Chlorella sı., Dunaliolla sa vo Teraselmis sp. türü fitoplanktonlarla“.. beslenmiştir» ayrıca anaçların genişlik, boy, kalınlık ve ağırlık ölçümleri yapılma ve bir tablo şeklinde verilmiştir. Bundan başka sıcaklık, tuzluluk 02 ve pH ölçümleri de yapılarak elde edilen değerler metin içinde sunulmuştur. daha sonra bu anaçlar laboratuar koşullarında akivades'den yumurta almak amacı ile termik ve mekanik şoka tabii tutulmuşlardır termik şok akivades'lerin ani sıcaklık da”içimine uğratılması ile, mekanik çok da adductor kaslarına iğne batırmak sureti ile yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda alman yumurta ve larvaların gelişini gözlenmiş ve nikroskoptan fotoğraf çekmek sureti ile tespit edilmiştir. Gerek araçların gonat olgunlaştırmalarında, gerekse alınan larvaların yaşama ve büyümelerinde, su kalitesinin ve besinin çok önemli rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
t s u It :: A R y The subject of this research is culture of clam (Tapes decussatus L.) la.rvac, for this purpose adxilt clams are bou;;ht from Çakalburnu lagoon of İzmir. Adults are taken to the fo-undation of Fisheries College in urla - İzmir »They T.-:ere feed by phytoplancton as Chlorella np. Dunaliella ap. and Totraselmis sp. Besides length, width, thlcknaes and '-.-eight of them are measured a.nd reported in table. In addition temperature, salinity, oxigene and pH parameters are given. told than these adult- clams are exposed to shook or thermic' and mechanic for making them spa^n, Thermic shock is applied by sud den chancing the tomperat'lr of the water. î-fechanio shoe': is applied by plunging the needle to adductor muscle. At the end of these operations the improvement of eggs and larvae are seen and determinated by taking their photo. It has ob- scrvated that water quality and feeding is very important for adult ing of gonad and the living and improvement of larvae.